Współcześnie coraz częściej mówi się o planowaniu daty wejścia do strefy euro. Tak, perspektywa tego wydarzenia, choć jeszcze wydaje się odległa, zbliża się dużymi krokami. Comperia spróbuje zatem wyjaśnić co to oznacza dla Ciebie i Twoich kredytów, kont, lokat bankowych…?
Najważniejsza zmiana-zmiana waluty
Polska pozostanie Polską, a gusta i preferencje nie ulegną zmianie. Dla sektora bankowości największą zmianą okaże się waluta. Ta zmiana może przynieść szereg rozmaitych konsekwencji dla klientów detalicznych. Główną przyczyną jest fakt, iż inwestycje bankowe są przeważnie długookresowe, a współcześnie banki nie zakładają wejścia do strefy euro i konsekwencji z tym związanych.
Produkty bankowe- co się może zmienić?
Przeanalizujmy teraz poszczególne produkty bankowe, by sprawdzić, co się może zmienić oraz czy nastąpi to z korzyścią dla Ciebie.
Najbardziej ryzykownym produktem są kredyty hipoteczne. Zwróć uwagę, że wejście do strefy euro dotknie nawet grupę konsumentów, którzy wzięli taki kredyt 5 czy 10 lat temu. Kredytobiorców czeka z pewnością trochę stresu związanego z wejściem do strefy euro (oczywiście nie dotyczy to kredytów w walutach obcych). Co czeka kredyty w PLN? Wszystko zależy od kursu po jakim wejdziemy do eurolandu. Więcej o tym można przeczytać w artykule Comperii tutaj>>. W skrócie, im wyższy kurs, tym lepiej. Kredyt na 150 000 zł ulegnie przewalutowaniu na kredyt w wysokości 37 500 euro po kursie 4 PLN/EUR, a 50 000 EUR po kursie 3 PLN/EUR. Tak więc wchodząc po wysokim kursie kredytobiorcy mogą zaoszczędzić trochę pieniędzy.
Konta ROR, konta oszczędnościowe, karty kredytowe czeka po prostu całkowita odmiana. Zmieni się tabela opłat i prowizji, nie wiadomo jednak czy będzie względnie droższa czy tańsza. Konsumenci powinni jednak liczyć się z potencjalną gotowością na wymianę karty kredytowej i zmianę banku, jeśli ich bank nie poradzi sobie ze zmianą waluty.
Lokaty bankowe nie powinny przeżyć szoku związanego z wejściem do strefy euro, gdyż samo wejście powinno być płynne i klienci zdążą z otrzymaniem odsetek i kwoty w PLN. W pozostałych przypadkach zawsze możesz przecież zamknąć lokatę kosztem utraty odsetek, odczekania, aż lokaty zmienią walutę i założenia ich po tej zmianie.
Optymistyczne spojrzenie
Samo wejście do strefy euro powinno jednak przynieść więcej korzyści niż strat dla klientów sektora usług bankowych.
Wprawdzie preferencje i wynikające z nich oferty są różne np.: konta w niektórych krajach mają wysoką opłatę za prowadzenie, ale za to dużo darmowych operacji w samym koncie, natomiast polskie oferty słyną z kruczków i pobierania opłat za najmniej spodziewane sprawy. Dlatego ciężko porównać niektóre usługi bankowe z polskimi. Nie mniej jednak z raportów, między innymi Narodowego Banku Polskiego wynika, że ceny usług finansowych w Polsce są droższe w porównaniu z tymi w Europie! Jest to ważna informacja dla Ciebie! Po wejściu do strefy euro konkurencyjność na polskim rynku powinna się bowiem zwiększyć. Stanie się tak z prostego powodu. Dla zagranicznych banków zmniejszą się bariery wejścia na polski rynek ( ta sama waluta), a zatem wzrost konkurencyjności powinien spowodować wyrównanie cen polskich z europejskimi, co wiąże się ze spadkiem tych polskich.
Podsumowując, podczas wejścia do strefy euro możesz napotkać kłopoty, stres jeśli jesteś kredytobiorcą. Jednakże ogólna wizja zmniejszenia cen powinna sprawić, że Polacy nie powinni się bać tej perspektywy.
Twoim zdaniem co się zmieni po wejściu do strefy euro? Podziel się swoją opinią na naszym forum!
Comperia.pl