Czy to banki poczuły wiosnę? Promocje kredytów hipotecznych.

2012-04-10 12:34:50

Wiosną jest tradycyjnym okresem wzmożonej aktywności banków w proponowaniu nowych promocji kredytów hipotecznych. Comperia donosi - co przygotowały banki, dlaczego akurat teraz, i jak uważnie zaciągnąć promocyjny kredyt hipoteczny.

Już od kilku tygodni pojawiają się w ofertach banków nowe promocje kredytowe, i niektóre banki obniżają marże zobowiązań. W zasadzie dopiero miesiąc – półtora miesiąca temu skończyła się „posucha” na nowe promocje, trwająca od jesieni ubiegłego roku. Ale w porównaniu z zeszłym rokiem obniżek i tak jest trochę mniej. Choć wypada mieć nadzieję, że kolejne promocje jeszcze będą się pojawiać, wszak wiosna dopiero się zaczyna. Co oferują banki?
Najciekawiej wygląda wiosenna oferta Banku BGŻ. Nie dość, że oferuje on niskie, bardzo konkurencyjne marże kredytów w złotych (nawet 1 proc. pod warunkiem zakupu konta, karty kredytowej i ubezpieczenia domu), to jeszcze jest w stanie przebić ofertę konkurencji, jeśli tylko pokaże się w oddziale banku formularz informacyjny od innego kredytodawcy (czyli w praktyce bank może zejść z marżą nawet poniżej 1 proc.). Taki zabieg nie jest jednak prosty, choćby z tego powodu, że ostateczną wysokość marży i raty, a przez to i obowiązujący formularz informacyjny klient otrzyma w większości banków dopiero po długiej i szczegółowej weryfikacji wniosku kredytowego. Wtedy może już zwyczajnie nie mieć czasu ani ochoty na staranie się o lekko niższą marżę w banku BGŻ.

Przez rok kredytobiorca marżę 0 proc. będzie miał z kolei z kredytem hipotecznym w Credit Agricole. Warunkiem skorzystania z tych promocyjnych warunków jest otwarcie konta osobistego z comiesięcznym wpływem wynagrodzenia, a także zakup ubezpieczenia na życie. Po upływie 12 miesięcy, marża wzrośnie do 0,99 - 1,30 proc. (w zależności od wniesionego wkładu własnego). Dodatkowo, przy złożeniu wniosku kredytowego bezpośrednio w banku, nie zostanie pobrana prowizja za udzielenie zobowiązania.

Z kolei eurobank do 30 czerwca udziela tzw. kompleksowych kredytów hipotecznych. Pomoże on sfinansować właściwie wszystkie koszty związane z zakupem nowego mieszkania. Kosztowo także jest konkurencyjnie – w wersji z 2-procentową prowizją i przynajmniej 15-procentowym wkładem własnym marża wynosi 0,99 proc.

Swoje oferty uatrakcyjniły także m.in. BNP Paribas, PKO BP, Citi Handlowy czy Kredyt Bank. Z zawsze aktualnymi zestawieniami ofert można zapoznać się dzięki porównywarce kredytów hipotecznych.

Dlaczego promocje są akurat teraz?
Teoretycznie istnieją faktory, które mogą wpływać na wzmożoną aktywność banków w promocji swoich kredytów hipotecznych. Może mieć to związek z planowanym wprowadzeniem pod koniec kwietnia tzw. ustawy deweloperskiej. Ma ona zdopingować kupujących do zakupu nieruchomości teraz. Z podobnego powodu deweloperzy rozpoczynają budowę nowych projektów.

Ponadto, wprowadzenie rekomendacji S II i utrudniony dostęp do programu Rodzina na Swoim może budzić niepokój banków o wielkość swojego portfela kredytowego, i stąd promocje (bankom spada liczba udzielanych kredytów). Ale z drugiej strony rok temu takich „problemów” nie było, a promocji było nieco więcej niż tego roku.

Tak więc wprowadzanie wiosennych promocji jest raczej naturalnym ruchem banków niż reakcją na czynniki zewnętrzne. Po prostu - wiosną rośnie zainteresowanie Polaków zakupem nieruchomości, stąd to dobry czas dla banków na promocje. Na wiosnę ruszają także budowy domów przez osoby indywidualne, oraz inwestycje deweloperskie. Po prostu - mniej buduje się zimą, a więcej w innych miesiącach. Tu należy doszukiwać się przyczyn tej aktywności banków.

Czy warto korzystać z promocji?
Zdecydowana większość promocji kredytów hipotecznych to oferty wiązane. W ramach tzw. cross-sellingu klient otrzymuje niższą marżę, ale pod warunkiem zakupu karty kredytowej, ubezpieczenia czy konta osobistego (z określonymi wpływami co miesiąc). Czasem są to propozycje opłacalne, czasem mniej korzystne. Niestety szukanie najlepszego kredytu to już nie tylko porównywanie wysokości raty czy oprocentowania rzeczywistego, ale dużo bardziej skomplikowany proces.
Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam