Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie szybkiego prawie bezpłatnego kredytu na okres nawet kilku tygodni.
Prawie bezpłatnego, ponieważ zawsze trzeba się liczyć z opłatą za samo użytkowanie karty i opłatami dodatkowymi związanymi np. z jej ubezpieczeniem. Przewagą karty kredytowej nad obciążeniową jest również brak prowizji za operacje bezgotówkowe.
Kosztowny kredyt
Kartę kredytową można wybrać niemal w dowolnym banku, rzadko się bowiem zdarza, że bank wiąże ją z koniecznością posiadania konta osobistego w tej samej instytucji. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość posiadania nawet kilku kart. Zaleta ta łączy się jednak również z pewnymi niebezpieczeństwami. Dysponując większym kredytem łatwiej ulega się pokusom zakupowym i niepostrzeżenie można popaść w pętlę zadłużenia. Zwłaszcza że banki nie wymagają od posiadaczy kart spłaty całej należności zadłużenia. Można więc zapłacić jedynie wymagalną, minimalną kwotę, na ogół trzy do pięciu procent, a resztę rozłożyć na raty. I to raty, które można spłacać właściwie w nieskończoność, ponieważ banki, po zakończeniu terminu ważności jednej karty, automatycznie przyznają kolejną. Raz zaciągnięty kredyt na karcie może się więc okazać niemal bezterminowym.
Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że za dogodność taką trzeba płacić. Oprocentowanie kart, mimo że coraz atrakcyjniejsze, jest na ogół znacznie wyższe, od oprocentowania kredytu np. w ROR. Oznacza to, że miesięczna spłata karty w minimalnej wysokości jest przeznaczana jedynie na obsługę zadłużenia a część kapitałowa pozostaje prawie nienaruszona. W ten sposób poczynione zakupy mogą okazać się wyjątkowo drogie.
Oprocentowanie czy okres bezodsetkowy
Decydując się na kartę kredytową należy się zastanowić czy będzie się ją wykorzystywało tylko do płatności bezgotówkowych i zadłużenie będzie spłacane w całości po upłynięciu okresu bezodsetkowego, czy będzie się ją wykorzystywało do zaciągnięcia kredytu na okres dłuższy, a spłata zadłużenia będzie następowała w ratach.
W pierwszym przypadku najważniejszymi parametrami jest roczny koszt użytkowania karty i długość okresu odsetkowego. W drugim niebagatelne znaczenie będzie miało również oprocentowanie karty. Może też się okazać, że będziemy chcieli, np. podczas wakacyjnych wojaży, pobrać z karty kredytowej gotówkę. Wtedy wybierając kartę warto sprawdzić jakiej wysokości prowizję pobiera bank za wzięcie pieniędzy z bankomatu.
Comperia.pl