Pracodawca mówi, że złożył dyspozycję przelewu, na rachunku wciąż nie ma środków, a trzeba zapłacić rachunki choćby za mieszkanie? Comperia.pl pokazuje, kiedy pieniądze znajdą się na Twoim rachunku bankowym.
Zdarzają się sytuacje, w których chcielibyśmy mieć dokładną informację, kiedy wysłane środki trafią na właściwy rachunek. Dlatego warto poznać mechanizmy przelewów, by wiedzieć, o której godzinie złożyć dyspozycję przelewu, aby środki dotarły jak najszybciej.
Standardowy przelew bankowy – jak to działa?
Tradycyjną formą transferu środków pieniężnych między rachunkami bankowymi jest standardowy przelew bankowy. Niestety, nie jest tak, że środki znajdą się na koncie odbiorcy już po chwili. Czasem można czekać na nie nawet kilka dni.
Wszystko zaczyna się od złożenia dyspozycji przelewu. Klient w oddziale, przez telefon czy w bankowości internetowej składa zlecenie przelewu. Następnie bank zbiera informacje o takich dyspozycjach klientów i wysyła je w trakcie najbliższej sesji wychodzącej.
Po tej czynności dane z banków (nadawców przelewów) są zbierane i rozliczane w jednej z trzech sesji Krajowej Izby Rozliczeniowej za pośrednictwem systemu ELIXIR. Później wysyłana jest informacja do banków (odbiorców przelewów), które otrzymują te informacje w sesji przychodzącej. Następnie muszą je rozliczyć wewnątrz banku, rozesłać informacje do oddziałów i zaksięgować środki na rachunkach klientów.
Sprawdź godziny sesji wychodzących i przychodzących w Twoim banku!
Na przykład, jeśli rano wyślemy przelew, to...
Załóżmy, że klient chce wykonać przelew z banku Pekao SA do MultiBanku z samego rana. Według załączonej tabeli, sesja wychodząca w banku Pekao SA jest o godzinie 8:30, więc dyspozycję przelewu należy złożyć jeszcze wcześniej. Następnie w godzinach 9:30 – 11:00 następuje pierwsza z trzech sesji w KIR (Krajowej Izbie Rozliczeniowej).
Sesja przychodząca w MultiBanku jest o godzinie 12, więc po tej godzinie środki powinny być na rachunku. Cała operacja to około 4 godzin i odbiorca powinien mieć środki na swoim rachunku bankowym. Kolejne sesje KIR są w godzinach 13:30 – 15:00 (II sesja) oraz 16:00 – 17:30 (III sesja). Przelewy zlecone po godzinie 16 zostaną zrealizowane dopiero kolejnego dnia.
Należy także pamiętać, że bank musi mieć trochę czasu na rozliczenie przelewu przed sesją wychodzącą oraz zaksięgowanie środków na rachunkach po otrzymaniu danych w sesji przychodzącej. Dlatego też warto składać dyspozycję przelewu nawet na godzinę przed najbliższą sesją wychodzącą i poczekać do godziny po sesji przychodzącej, jeśli ktoś czeka na zaksięgowanie środków na rachunku. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl