Comperia.pl radzi, jak mieć domowe finanse pod kontrolą

2012-07-03 15:23:26

Przychody, rozchody to pojęcia bezpośrednio związane z rachunkowością. Mało kto wie, że bardzo dobrze wpisują się one także w domowe finanse. Prawidłowe planowanie i jednych, i drugich pozwala nie tylko na bezstresowe prowadzenie gospodarstwa domowego, ale także jest szansą na wygospodarowanie nadwyżek finansowych. Łatwiej powiedzieć niż zrobić?!? Nic bardziej mylnego! Oto kilka sposobów pozwalających osiągnąć taki cel.

Zrównoważ budżet

W mediach coraz się słyszy o polskim deficycie budżetowym i rosnącym zadłużeniu. Podobne problemy można przenieść na nasze domowe podwórko. Na każdy budżet, czy to państwa czy domowy składają się wpływy i wydatki. Zrównanie tych dwóch parametrów jest pierwszym krokiem do uzyskania swoistej niezależności finansowej. Nie od dziś bowiem wiadomo, że nie można wydawać więcej niż się zarabia.

Pierwszym krokiem do zrównoważenia budżetu domowego jest przygotowanie planu wydatków. Dobrym początkiem planowania wydatków jest przygotowywanie chociażby codziennej listy zakupów. Sprawa wydaje się błaha, jednak w dłuższej perspektywie pozwala w dokładny sposób kontrolować ponoszone przez nas koszty.

Kredyty tylko w razie konieczności

Dla wielu z nas zaciągniecie kredytu wydaje się szybkim rozwiązaniem problemów finansowych. Niestety, dostępność łatwej gotówki sprawia, że często tracimy czujność. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że kredyty kosztują i, co najważniejsze, wcześniej czy później trzeba je spłacić. Każda miesięczna rata powoduje dodatkowe obciążenie naszego domowego budżetu.

Dlatego przed zaciągnięciem zobowiązania warto się zastanowić, czy na pewno nie poradzimy sobie w inny sposób. Oczywiście, jeśli nagle potrzebujemy pieniędzy, kredyty są bardzo przydatnym narzędziem. Pamiętajmy jednak, że ich zaciągnięcie powinno zostać dokładnie przemyślane.

Staraj się wypracowywać nadwyżki

Wypracowanie nadwyżek finansowych stanowi dość znaczący problem dla większości z nas. I nie chodzi tutaj tylko o naszą wrodzoną skłonność do konsumpcji, ale także o niewystarczającą motywację. Warto jednak podejść do tematu w sposób odpowiedzialny.

Odłożenie określonej kwoty nie jest rzeczą niemożliwą. Wystarczy tylko, że wyznaczymy sobie konkretny cel, na który będziemy oszczędzać (wakacje, zakup samochodu itp.) i regularnie będziemy odkładać niewielkie kwoty. Oczywiście wyznaczane przez nas cele powinny być jak najbardziej realne i w naszym zasięgu finansowym. Trudno bowiem zarabiając 2 tys. złotych odłożyć na zakup np. nowego Mercedesa, czy BMW za kwotę 200 tys. złotych.

Pamiętajmy, że przy odkładaniu pieniędzy, ważna jest zasada tzw. „małych kroczków”. Regularne i konsekwentne dążenie do celu sprawia, że nawet najbardziej nierealne rzeczy po pewnym czasie stają się osiągalne.

Dbałość o własne finanse dla każdego powinno być sprawą priorytetową. Dzięki prawidłowemu zarządzaniu budżetami domowymi nasze życie staje się nie tylko łatwiejsze, ale także i lepiej zorganizowane. Przedstawione powyżej pomysły mają na celu uzmysłowienie, że czasem niewiele trzeba, aby osiągnąć zamierzone efekty. Dbajmy o nasze finanse, bo niestety nikt za nas tego nie zrobi.
Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk