Comiesięczny raport Comperii o spreadzie. Najniższy w Lukasie i Millennium, najwyższy w...

2009-11-10 15:13:49

…w Dombanku. Tak wynika z naszego najnowszego raportu o spreadach walutowych. Banki szukając coraz to nowych sposobów na zarabianie na kredytach hipotecznych zaczęły kilkanaście miesięcy temu mocno podnosić spread walutowy. Comperia cały czas jednak od 2 lat monitoruje poziom spreadu w bankach. W ten sposób pokazujemy prawdziwe koszty hipotecznych kredytów walutowych prezentowanych w naszej porównywarce. Sprawdź więc ile wynosi spread-niewidzialny koszt kredytu hipotecznego w Twoim banku!

Co to jest spread walutowy?
 
W największym skrócie można powiedzieć, że spread jest różnicą pomiędzy kursami kupna i sprzedaży danej waluty. Ponadto, stanowi poważne źródło zysku dla każdego banku udzielającego kredytów hipotecznych denominowanych do walut obcych. Wynika to z faktu, iż spread jest parametrem, którego wysokości nie można ustalić w umowie kredytowej. Banki posiadają możliwość jego jednostronnego kreowania, całkowicie niezależnie od naszej woli oraz bieżącej sytuacji makroekonomicznej.
 
Spread walutowy spada!
 
Na szczęście jak wynika z naszego raportu o średnich spreadach za październik oraz z danych o spreadach w poszczególnych bankach aktualnych na 5 listopada 2009r. niekorzystna tendencja (czyli wzrost spreadów walutowych w bankach) została wyhamowana a obecnie można powiedzieć nawet, że spread walutowy delikatnie spada.
 
Np. w spread walutowy dla franka szwajcarskiego w banku Millennium w kulminacyjnym momencie tego roku wynosił  19 groszy-teraz „tylko” 17 groszy.
 
Spread walutowy w poszczególnych bankach- dane z 5 listopada 2009r.:
 
spread Millennium
 
spread walutowy
 
Ile wynosi Twój spread?
 
Wysokość spreadu jest ściśle uzależniona od waluty obcej, w jakiej denominowane jest nasze zobowiązanie. Comperia uważnie śledzi zmiany średniego spreadu dla trzech, najpopularniejszych rodzajów walutowych kredytów hipotecznych.
 

 
Na chwilę obecną zdecydowanie najwyższego poziomu spreadu możemy spodziewać się w stosunku do euro. W październiku 2009 roku wynosił on 26 groszy. Oznacza to, że w przypadku raty w wysokości 500 euro przyjdzie nam zapłacić bankowi aż 130 zł za wymianę waluty obcej na złotówki. Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku dolara amerykańskiego oraz franka szwajcarskiego. W ich wypadku spread nie przekracza 20 groszy i wynosi odpowiednio 18 i 19 groszy.
 
Dlaczego tak wysoki spread?
 
W sytuacji gdy mamy do czynienia z globalnym kryzysem finansowym i powszechnym pesymizmem na rynku kredytów hipotecznych, banki udzielają coraz mnie kredytów. W tym samym czasie muszą jednak wypłacać takie same odsetki od posiadanych depozytów. W rezultacie szukają nowych źródeł dochodu.
Idealnym rozwiązaniem jest natomiast podwyższenie spreadu obecnym klientom – w odniesieniu do okresu wakacyjnego w roku 2008, na który przypadała największa liczba nowo udzielonych kredytów, różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży każdej waluty obcej wzrosła przynajmniej o 40 proc.

Sytuację tę prezentuje poniższy wykres średniego spreadu w CHF:

SPREAD walutowy

 
Czy można uniknąć spreadu?
 
W odpowiedzi na znaczne podwyższenie bankowych opłat związanych z przewalutowaniem rat kredytów denominowanych do euro, dolara i franka na złotówki Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację S II. Umożliwia ona kredytobiorcom rezygnację z obligatoryjnego do tej pory zakupu waluty obcej w banku, w którym posiada on kredyt walutowy. Każdy z nas może zatem równie dobrze zakupić niezbędną kwotę w kantorze. Nie mniej jednak, rozwiązanie takie spotyka się z rożnymi utrudnieniami za strony banków. Niektóre akceptują jedynie wpłaty dokonywane za pomocą przelewów na rachunek w danej walucie obcej, prowadzony u nich w banku. To natomiast wiąże się z dodatkowymi kosztami.
 
Chcesz podyskutować o spreadzie, bankach, kredytach? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam