Co zrobić, by kredyt gotówkowy spłacać bez stresu?

2013-10-22 14:03:05

Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy, by jego spłata nie wiązała się z nieoczekiwanymi konsekwencjami? Porównywarka finansowa Comperia.pl przedstawia kilka zasad, którymi warto się kierować zanim zdecydujemy się na konkretny produkt.

Jedyną uniwersalną zasadą związaną z kredytami gotówkowymi jest rada: porównuj oferty! Wbrew pozorom produkt sprzedawany praktycznie przez wszystkie banki, w każdym z nich przyjmuje inną postać i wiąże się z innymi wydatkami. Dlatego też, chcąc znaleźć optymalny kredyt dla siebie, warto prześledzić ofertę rynkową. Pamiętaj, nie należy ograniczać się tylko do swojego banku, ponieważ jego propozycja wcale nie musi być najlepsza.

Porównywać, ale jak?

W przekazach medialnych, jako koszt kredytu, banki najczęściej podają oprocentowanie nominalne. Niestety, nie jest to najlepszy parametr do oceny jakości danej oferty, ponieważ pokazuje jedynie koszt odsetkowy kredytu, nie uwzględniając w ogóle opłat dodatkowych, takich jak prowizja za rozpatrzenie wniosku, prowizja za przyznanie pożyczki czy obowiązkowe ubezpieczenie.

Zdecydowanie lepiej jest porównywać oferty używając do tego RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Wskaźnik ten uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytem, nie obejmuje jednak opłat nie związanych bezpośrednio z pożyczką, np. prowizji za prowadzenie konta, które trzeba założyć, by móc w ogóle zaciągnąć w danym banku kredyt gotówkowy.

Obecnie dużo łatwiej jest porównywać oferty między sobą. W grudniu 2011 roku weszła w życie ustawa nakładająca na banki obowiązek udostępniania klientom formularza informacyjnego, na którym rozpisane są wszystkie parametry związane z danym produktem. Wzór formularza jest taki sam dla wszystkich kredytodawców, więc posiadając kilka egzemplarzy z różnych banków można rubryka po rubryce porównywać oferty.

Czy promocja na pewno jest tańsza?

Licz, bo wcale tak nie musi być. Bardzo często warunkiem skorzystania z promocji jest konieczność wykupienia dodatkowego produktu banku, np. rachunku osobistego lub ubezpieczenia od utraty pracy. Po podliczeniu kosztów z tym związanych, może się okazać, że oferta standardowa była dużo korzystniejsza….

Zasada dobrze znana, ale czy przestrzegana?

Czytaj umowę!!! Jest to rada uniwersalna dla wszystkich produktów i usług, nie tylko finansowych. W tym dokumencie określone są prawa i obowiązki, zarówno banku, jak i klienta. Tam też znajdziesz informacje o wysokości kosztów kredytowych, o możliwości wcześniejszej spłaty kredytu, a także wzór odstąpienia od umowy. Dokładne przeczytanie każdego paragrafu pozwoli uniknąć wielu stresujących sytuacji.

Nie pożyczaj więcej, niż potrzebujesz

Kwotę kredytu powinniśmy dobrać do bieżących potrzeb oraz do możliwości spłaty. Zadłużanie się na wyższą sumę niż nam jest potrzebna to kiepski pomysł. Wyobraźmy sobie sytuację, w której potrzebujemy 3 tys. zł, a kredyt bierzemy na 5 tys. zł - zapłacimy wówczas odsetki od dodatkowej kwoty, które wcale nie jest nam konieczna.

Dopasować do indywidualnych możliwości trzeba również wysokość miesięcznej raty. Oczywiście, najlepiej jest spłacić kredyt jak najszybciej, ale trzeba uważać, żeby kwota, którą wpłacamy do banku nie przekraczała naszego budżetu.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam