Co można spłacić kredytem konsolidacyjnym, czyli mniejsza rata-spokojniejszy sen

2009-12-16 07:03:08

Nie każdy ma świadomość, jak kredyt konsolidacyjny może ulżyć w regulowaniu bieżących płatności. Możesz nie tylko restrukturyzować posiadane pożyczki hipoteczne. W grę wchodzi każde zadłużenie o charakterze konsumpcyjnym, a także zobowiązania spoza bankowego systemu. Mniejsza rata – spokojniejszy sen.

Kredyt konsolidacyjny pozwala na „wrzucenie” różnorakich zobowiązań do jednego worka. Zamiast kilku banków obsługujących poszczególne typy zadłużenia na froncie pozostaje tylko jeden. Bierze na siebie całość Twoich obciążeń i pozwala płacić co miesiąc mniej. Jak to działa?
 
Konsolidacja tylko pod hipotekę
 
Kredyty konsolidacyjne przynoszą faktyczne korzyści tylko wtedy, kiedy ich zabezpieczeniem jest nieruchomość. W tym wariancie bank pozwoli na niższe oprocentowanie niż w przypadku niezabezpieczonych pożyczek gotówkowych. Dodatkowo będzie możliwe wydłużenie okresu spłaty na okres nawet 30 lat. Bez hipoteki taka opcja od razu odpada.
 
Co można skonsolidować?
 
Bez najmniejszego problemu w nowym kredycie uwzględnisz wszystkie posiadane kredyty hipoteczne. Zawsze jednak pod warunkiem, że ich sumaryczna wartość nie przekroczy rynkowych cen posiadanych przez Ciebie nieruchomości lub też określonego procentu ich wartości. Dodatkowo do puli możesz dorzucić wszelkiej maści zobowiązania o charakterze konsumpcyjnym: debety w rachunkach, karty kredytowe, pożyczki konsumpcyjne, ratalne, itd., itp.. Część banków dodatkowo pozwala uzyskać pieniądze na dowolny cel. Jaki? Może to być spłata rodzinnej pożyczki, ale równie dobrze wykończenie domu.
 
Ile to kosztuje?
 
Niestety kredyt konsolidacyjny nie będzie przyznany za darmo. Po pierwsze prowizja na przeciętnym poziomie 1,5%. Nowy bank może wymagać dodatkowo zawarcia umów na inne oferowane przezeń usługi: ubezpieczenia, rachunki bankowe, karty kredytowe, itd. Dochodzą koszty związane z operacjami na księdze wieczystej, choć w tym przypadku koszt nie przekroczy kilkuset złotych. Umownie można przyjąć, że suma opłat wstępnych nie powinna przekroczyć 3% sumy konsolidowanych pożyczek.
 
Porównaj karty kredytowe!
 
Co w zamian?
 
Kredyt konsolidacyjny będzie niżej oprocentowany niż pożyczki o charakterze konsumpcyjnym, jednocześnie wyżej niż te o charakterze stricte mieszkaniowym. Udział poszczególnych typów kredytów zadecyduje ostatecznie o wysokości odsetek. Dodatkowo na wartość miesięcznej raty wpłynie okres kredytowania. Im dłuższy tym płatność oddawana do banku będzie mniejsza.
 
Chcesz podyskutować o kartach kredytowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam