Zarówno limit w koncie, jak i karta kredytowa pozwalają na zaciągnięcie kredytu w dowolnym momencie. Pozostaje jednak pytanie, które rozwiązanie jest tańsze i które jest korzystniejsze, jeśli klient chce mieć dostęp do dodatkowych środków w dowolnym momencie.
Limit w koncie
Możliwość uzyskania kredytu w koncie jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, kiedy od czasu do czasu w domowym budżecie brakuje środków. Klient może wtedy zaciągnąć kredyt bez konieczności przechodzenia weryfikacji zdolności kredytowej, a taka linia kredytowa w koncie jest najczęściej ważna przez rok.
Niestety, rozwiązanie korzystne dla klienta, nie jest tak korzystne dla banku. Bank musi pamiętać o tym, że klient w każdej chwili może skorzystać ze środków do wysokości limitu i mieć przygotowane te pieniądze, aby udostępnić je klientowi od zaraz. Na szczęście, za jednorazową roczną opłatą banki są skłonne na zaoferowanie takiej usługi klientom.
Więcej o kosztach i oprocentowaniu kredytu w koncie znajdziesz tutaj
Karta kredytowa sposobem na pieniądze od ręki
Innym sposobem na dostęp do dodatkowych środków jest posiadanie karty kredytowej. Dzięki niej również można skorzystać z kredytu bez przechodzenia każdorazowo weryfikacji zdolności kredytowej.
W kwestii opłat, to za kartę kredytową klient również musi ponieść opłatę roczną.
Jednak, co ważne, tę opłatę wiele banków zmniejszy o połowę lub z niej zrezygnuje, jeśli klient będzie aktywnie korzystał z karty kredytowej. Do tego oczywiście dochodzi oprocentowanie pożyczonych środków, ale z uwzględnieniem okresu bezodsetkowego. Spłacając kredyt na karcie w tym okresie klient nie zapłaci odsetek. Jeśli jednak przekroczy ten okres, to zapłaci więcej- karty kredytowe są przeważnie wyżej oprocentowane od kredytu w rachunku osobistym.
Co lepsze- karta kredytowa czy kredyt w rachunku?
Zdolność kredytowa - w obydwu przypadkach jest weryfikowana przed przyznaniem produktu. Ocena - taka sama.
Na jaki okres - kredyt w rachunku na rok z możliwością przedłużania, karta kredytowa na 2-3 lata. Ocena - taka sama.
Oplata za przyznanie - w przypadku limitu do 2 proc. jego wysokości. W przypadku karty przeciętna opłata jest wyższa, ale aktywny klient może użytkować kartę bezpłatnie! Ocena - na korzyść karty.
Oprocentowanie - w przypadku kredytu w koncie w większości banków 10-18 proc. Dla kart kredytowych 12-25 proc. Ocena - na korzyść kredytu w koncie.
Sposób spłaty - kredyt w koncie spłacany automatycznie każdym wpływem na konto. W przypadku karty kredytowej klient musi przelać środki z rachunku osobistego na rachunek karty kredytowej. Ocena - na korzyść kredytu w koncie.
Dodatkowe zalety - świadome użytkowanie z karty kredytowej i spłata zadłużenia w okresie bezodsetkowym sprawia, że klient może nie płacić odsetek od pożyczonych pieniędzy. Dodatkowo karty kredytowe często są objęte programami zniżek przy płatnościach w punktach handlowo-usługowych.
Podsumowanie:
Więcej argumentów przemawia na korzyść karty kredytowej. Przy rozsądnym użytkowaniu klient może nie płacić za kartę. To wszystko pod warunkiem świadomego i rozsądnego korzystania z tego produktu.
Jeśli komuś zdarza się spłacać kredyt w dłuższym okresie niż okres bezodsetkowy, lepszym i tańszym produktem będzie kredyt w koncie.
Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl