Reklama
Artykuł

Budżet domowy, czyli zarządzanie małą firmą. Poradnik Comperia.pl
Pensja, rachunki, inwestycje, kredyty, emerytura to tylko niektóre elementy domowego budżetu. Zarządzanie finansami osobistymi to temat wciąż obcy większości Polakom. Przeczytaj wskazówki Comperii jak zabrać się do rzeczy, by oszczędzić często spore kwoty.
Układanie budżetu domowego jest jak zarządzanie małą firmą. Z jednej strony bieżące wpływy, najczęściej z pensji. Z drugiej koszty stałe – życie. Dodatkowo obsługa kredytów: hipotecznych, gotówkowych, kart kredytowych. Dochodzą inwestycje: papiery wartościowe, fundusze inwestycyjne, nieruchomości. I myślenie o starości – emerytura.
Restrukturyzacja kosztów
Pierwszy krok w konstruowaniu domowego budżetu to analiza wszystkich płaconych przez Ciebie rachunków. Telefon, telewizja, prąd, odzież, rozrywki, artykuły spożywcze. Niech Cię zainteresuje po pierwsze ich suma. Po drugie pomyśl, gdzie można szukać oszczędności? Może inny operator usług multimedialnych? Może tańszy dostawca prądu, albo energooszczędne żarówki. A kredyty? Może warto je skonsolidować w jeden tańszy? W ten sposób zoptymalizujesz stronę kosztową swojej domowej firmy.
Chcesz porozmawiać o swoich finansach z doradcą finansowym? Klilknij i zostaw dane. Spotkanie i porady bezpłatne!
Maksymalizacja przychodów
Każde przedsiębiorstwa funkcjonuje po to, by przynosić zyski. W przypadku finansów osobistych chodzi o uzyskiwane przez Ciebie dochody. Umowa o pracę, o dzieło, działalność gospodarcza, cokolwiek – ważne, żeby z maksymalną korzyścią dla Ciebie. Z jednej strony chodzi o optymalizację podatkową form zarobkowania, a z drugiej o wybór efektywnego źródła przychodów. Może powinieneś zmienić pracodawcę, albo pomyśleć o własnej firmie? Zawsze coś za coś…
Lokowanie nadwyżek
Kiedy uporządkujesz kwestie kosztów i przychodów pora na rozsądne lokowanie bieżących nadwyżek. Z jednej strony chodzi o budowanie oszczędności krótkoterminowych, dostępnych na już. Z drugiej strony pomyśl o celach bardziej odległych: podróżach, emeryturze. To cel oszczędzania determinuje jego formę. Lokata bankowa jest lepsza dla lokowania w krótkiej perspektywie, a fundusz inwestycyjny będzie bardziej optymalny dla myślenia o systematycznym planie inwestycyjnym.
Napisz plan i wprowadź go w życie. Sam zobaczysz, jak poprawi się osobisty komfort.
Chcesz podyskutować o usługach finansowych i ich jakości? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
Comperia.pl