Bonusy do kart kredytowych

2013-10-01 09:50:37

Rynek kart kredytowych w naszym kraju jest dość znaczny – w ofercie ma je większość banków, zazwyczaj proponując przy tym klientom kilka wariantów tego produktu. Wystawcy kart na różne sposób starają się więc przyciągnąć do siebie jak największą rzeszę klientów. Służą temu dodatkowe „bonusy” oferowane wraz z podstawowym produktem.

Karty kredytowe z założenia służą do zaciągania zobowiązań finansowych wobec banku. Zapewniają one stały dostęp do szybkiego kredytu, który przy systematycznej spłacie może nawet być darmowy. Wydawałoby się więc, że decydując się na kartę klient kieruje się jej limitem, wysokością oprocentowania czy ilością czasu, w którym bez odsetek może spłacić zaciągnięty dług.

Okazuje się jednak, że konkurencja na tym rynku jest tak duża, że banki decydują się użyć innych środków do przyciągnięcia klientów. Często są to korzyści w formie programów rabatowych, specjalnych ofert czy promocji, jednak nie zawsze.

Cashback

Znaczna część banków oferujących karty kredytowe proponuje swoim klientom usługę cashback, rozumianą jako zwrot części wydatków poniesionych kartą. Zazwyczaj jest to 1 proc., (przy czym zwracana kwota nie może przekroczyć ustalonego przez bank limitu). Taką opcją kuszą klientów m.in.: Alior Bank (srebrna karta MasterCard), BGŻ, BPH (MasterCard Gold Bonus), BNP Paribas, mBank czy niektóre karty Raiffeisen Polbank.

W kilku przypadkach oferowany zwrot wydatków opiera się na nieco innych zasadach. Proponowana przez BNP Paribas karta MasterCard Sport w przypadku wydatków na cele sportowe zapewnia aż 5 proc. zwrotu kosztów. Tyle samo można „odzyskać” płacąc karta Visa Gold Home z oferty Eurobanku – z tą tylko różnicą, że dotyczy to zakupów w wybranych hipermarketach budowlanych.

Również 5-procentowy zwrot, za zakupy u partnerów banku, oferuje Millennium Bank w przypadku karty Impresja. 3 proc. to natomiast cashback oferowany przez Santander Consumer Bank posiadaczom karty Visa TurboKARTA, z zaznaczeniem jednak że promocja ta dotyczy zakupów na stacjach benzynowych. Ograniczenie wprowadził również MultiBank – korzystając z jego karty MasterCard World Signia otrzymuje się co prawda 5 proc. zwrot, jest on jednak przewidziany do wykorzystania na zakup biletów lotniczych.

Darmowe ubezpieczenie

Bardzo powszechnym dodatkiem do kart kredytowych są darmowe ubezpieczenia o różnym zakresie ochrony, w zależności od banku i rodzaju karty. Najpopularniejsze, dostępne w większości przypadków, są ubezpieczenia karty. Obejmują one ubezpieczenie na wypadek utraty karty i jej bezprawnego użycia, kradzieży pieniędzy wypłaconych z bankomatu itp. Tego typu polisy są dostępne wraz z kartą m.in.: w Citi Handlowym czy Banku Zachodnim WBK.

Wiele banków, oprócz ochrony karty, proponuje swoim klientom również pakiety polis podróżnych (mogą one obejmować np. ubezpieczenie zdrowotne w podróży, ubezpieczenie na wypadek zgubienia bagaży czy problemów z transportem). Na taki dodatek do swojej karty liczyć mogą klienci m.in.: Deutche Banku, Pekao SA (w przypadku złotych kart tego banku nawet dla posiadacza karty i dwóch jego osób towarzyszących) czy MultiBanku.

Właściciele niektórych kart otrzymają również innego typu dodatki ubezpieczeniowe: pakiety Assistance domowy (np. srebrna karta Alior Banku), medyczny (np. World MasterCard Getin Banku) czy samochodowy (np. Pekao\Shell). Do tego dochodzą ubezpieczenia rowerowe (np. Rowerowa Karta Kredytowa w BGŻ), kierowców (np. MasterCard Gold Autoplus w BPH), na wypadek niezdolności do pracy (np. MasterCard Gold w MultiBanku), transakcji internetowych (np. MasterCard w Nordea Banku) czy na życie (np. karta Raiffeisen Polbank Dzieciom).

…i inne

Dla użytkowników niektórych kart dostępne są też serwisy concierge, dzięki którym można zlecić np. zakup wszelkiego typu biletów, dokonanie rezerwacji czy umówienie terminu realizacji jakiejś usługi. Takie udogodnienie czeka na klientów głównie bardziej prestiżowych - złotych czy platynowych kart. Natomiast BZ WBK posiadaczom karty, którzy jednocześnie spłacają kredyt hipoteczny w tym banku oferuje promocyjne warunki związane z obsługą zobowiązania.

Karty partnerskie sklepów pozwalają na zakupy w tych sklepach rozłożone na raty 0 proc. (np. w Sygma Banku: Praktiker MasterCard, OBI MasterCard, NOMI MasterCard, Bricomarche MasterCard, Euro MasterCard). Niektóre z takich kart służą jednocześnie nie tylko jako karta płatnicza, ale też wejściowa do danego sklepu (np. MAKRO MasterCard Millennium Banku czy karty Selgros w Sygma Banku).

Inni klienci, szczególnie posiadacze prestiżowych kart, mogą korzystać z usługi Prioity Pass, dającej liczne udogodnienia na lotniskach. Znalazła się ona w ofercie m.in.: Pekao SA (Gold Pekao\Shell), Nordea Banku (MasterCard Aspiracje Gold oraz Visa Gold), MultiBanku (MasterCard World Signia).

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam