Archiwalny ranking kredytów hipotecznych - grudzień 2012

2012-12-18 11:02:40

Konieczność posiadania „domu” jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Zakup lub budowa własnych czterech ścian kosztuje jednak niestety bardzo dużo i nie każdego stać na sfinansowanie takiego przedsięwzięcia. Pomocne w rozwiązaniu tego problemu okazują się być kredyty hipoteczne oferowane przez banki. Sprawdźmy zatem, w której instytucji finansowej możemy liczyć na najlepsze warunki takich zobowiązań.

Kredyty hipoteczne już od dłuższego czasu stanowią istotne źródło finansowania zakupu różnych nieruchomości. Jak wynika z raportu Amron-Sarfin opublikowanego przez Związek Banków Polskich, po trzech kwartałach 2012 roku liczba czynnych umów kredytowych przekroczyła poziom 1,7 mln sztuk. W samym tylko okresie od lipca do września br. podpisano blisko 50,7 tys. nowych umów. Widać zatem doskonale, jak potrzebne są Polakom kredyty hipoteczne. Odwołując się do wyżej wspomnianego raportu należy jeszcze wspomnieć, że zdecydowanie największym zainteresowaniem klientów cieszą się kredyty udzielane w polskim złotym. W trzecim kwartale br. stanowiły one ponad 97 proc. wszystkich nowo udzielonych zobowiązań. Oczywiście sytuacja taka wynika m.in. z tego, że banki mocno ograniczyły udzielanie kredytów walutowych. Obecnie oferują one tylko kredyty w euro i dolarze amerykańskim. Jednak są one przeznaczone tylko dla osób spełniających wiele dodatkowych wymagań, m.in. osiągających ponadprzeciętne dochody. Skoro już wiadomo jakie kredyty cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów, najwyższy czas sprawdzić, w którym banku znajdą oni najlepszą ofertę. W celu rzetelnego przeprowadzenia porównania przyjmijmy następujące założenia: kredyt w PLN, wartość nieruchomości 300 tys. zł, wysokość kredytu 240 tys. zł, okres spłaty 30 lat.

Ranking najlepszych kredytów hipotecznych znajdziesz TUTAJ.

Osoba zainteresowana kredytem hipotecznym (dla przyjętych parametrów) najlepszą ofertę znajdzie obecnie w Deutsche Banku, Citi Handlowym, Credit Agricole oraz w PKO BP. Instytucje te oferują nie tylko najniższe oprocentowanie rzeczywiste swoich zobowiązań (RRSO), którego wysokość nie przekracza poziomu 6 proc., ale także nie pobierają żadnej prowizji z tytułu ich udzielania.

Obserwując aktualną sytuację na rynku kredytów hipotecznych w złotym polskim, na szczególną uwagę zasługuje spadek oprocentowania takich zobowiązań. Jest to efekt obniżania stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, której decyzje, jak wiadomo, wpływają na poziom rynkowej stopy WIBOR (część składowa oprocentowania kredytów). Malejące oprocentowanie zobowiązań przekłada się korzystnie na wysokość płaconych przez klienta rat kredytowych, przynosząc tym samym oszczędności w jego domowym budżecie. Na szczęście wiele wskazuje na to, że jest to dopiero początek dłuższego trendu. Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam