828 828 828 - koniecznie zapamiętaj ten numer, jeśli masz kartę płatniczą!

2014-01-27 12:09:00

Zastrzeganie kart płatniczych większości banków w Polsce od początku roku stało się prostsze. Dotychczas należało w tym celu skontaktować się bezpośrednio ze swoim bankiem. Teraz uruchomiony do tego został jeden wspólny numer telefonu - 828 828 828.

Do tej pory, aby zastrzec kartę, trzeba było zadzwonić na infolinię swojego banku. To nie zawsze szybka i łatwa czynność. Nie każdy ma zapisany w telefonie numer do banku, a połączenie się z Internetem i poszukiwanie numeru na stronie internetowej banku to także niepotrzebna strata czasu, jakże ważnego w przypadku kradzieży czy zagubienia karty. Jeden numer do zastrzegania wszystkich kart płatniczych to spore udogodnienie. Warto zapamiętać ten numer - 828 828 828. Jest on całodobowy, aktywny 7 dni w tygodniu.

Jak przebiega zastrzeżenie karty?

Dzwoniąc po numer 828 828 828, zostanie się poproszonym (przez automatyczny system syntezy i rozpoznawania mowy) o podanie nazwy banku - wydawcy karty płatniczej. Maszyna rozpoznaje zarówno pełne nazwy banków, jak i skróty, a ponoć także nazwy podane z błędami. Potem nastąpi połączenie z infolinią danego banku, gdzie będzie można dokonać zastrzeżenia karty.

Korzystanie z Systemu Zastrzegania Kart jest bezpłatne. Jedynym wydatkiem będzie koszt połączenia, pobierany przez operatora osoby zastrzegającej. System działa za granicą.
Aby zastrzec kilka kart z różnych banków (gdy np. klientowi skradziono portfel), należy kontaktować się z Systemem Zastrzegania Kart kilkukrotnie. W trakcie jednego połączenia można zostać przekierowanym tylko do jednego banku.

Kto uczestniczy w programie?

Niestety, na razie nie wszystkie banki współpracują w Systemie Zastrzegania Kart. Jego uczestnikami jest na razie 17 instytucji. Są to: Bank Millennium, Bank BGŻ, PKO Bank Polski, Inteligo, Credit Agricole, Bank Zachodni WBK, Raiffeisen Polbank, Santander Consumer Bank, Deutsche Bank, Bank DNB, Bank BPH, Bank Citi Handlowy, ING Bank Śląski, Bank Nordea, Bank BNP Paribas, banki spółdzielcze zrzeszone w Grupie BPS, oraz Ikano Bank (bank związany z siecią sklepów IKEA, oferuje karty kredytowe). Należy mieć nadzieję, że do Systemu dołączą inne ważne banki działające w Polsce, np. Getin Noble Bank, mBank, Bank Pocztowy, Plus Bank, Alior Bank, Bank Pekao S.A. czy Bank Ochrony Środowiska.

Po co zastrzegać kartę?

Przy pomocy skradzionej karty płatniczej złodziej może dokonywać płatności w sklepach - jeśli jest to karta zbliżeniowa (choć te zwykle posiadają dzienne limity) lub jeśli oszust zna kod PIN. Co więcej, będąc w posiadaniu karty kredytowej, złodziej może dokonywać nią transakcji w Internecie - zwykle autoryzacja następuje poprzez podanie daty ważności karty i kodu CVV, czyli informacji wybitych na karcie. Zastrzeżenie karty sprawi, że stanie się ona nieaktywna, nie będzie można nią dokonać żadnej operacji.

Warto pamiętać, że klient jest odpowiedzialny za transakcje dokonane jego skradzioną kartą tylko do momentu zgłoszenia o kradzieży bankowi, i „jedynie” do równowartości 150 euro. Jednocześnie niektóre banki oferują ubezpieczenia od nieuprawnionych transakcji, w ramach których odpowiedzialność klienta jest niższa. Ponadto należy wiedzieć, że w przypadku udowodnienia klientowi niestaranności w przechowywaniu karty czy kodu PIN, ograniczenie odpowiedzialności tylko do 150 euro jest znoszone.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam