Kiedyś to banki zabiegały o to, by zwiększyć twoją zdolność kredytową. Teraz niestety musisz sam często mocno gimnastykować się, by twoja zdolność do spłaty kredytu była coraz wyższa. Przedstawiamy więc 5 skutecznych i legalnych sposobów na zwiększenie twojej zdolności kredytowej. Sprawdź!
1.Wydłuż okres kredytowania
Po pierwsze, należy zerwać z mitem, że czym dłuższy okres spłaty kredytu hipotecznego, tym gorzej dla ciebie. Oczywiście kredyt spłacany przez 30 lat w porównaniu do kredytu spłacanego przez 10 lat to więcej zapłaconych odsetek to banku, ale jednocześnie to kilka razy niższa rata kredytu! A to bezpośrednio przekłada się na wyższą zdolność kredytową. A przecież każdy kredyt można spłacić wcześniej i nie płacić dodatkowych odsetek…
2.Spłać i zamknij karty kredytowe, debety w koncie
Karta kredytowa czy debet w koncie, chociaż niewykorzystany, bardzo często obciążają twoją zdolność kredytową. Bank zakłada po prostu, że jeśli posiadasz taką możliwość to w każdej chwili możesz zaciągnąć dodatkowy kredyt. Profilaktycznie więc przyjmie jako obciążenie twojej zdolność np. 3 lub 5 procent z posiadanego limitu na karcie kredytowej czy w debecie.
3.Weź współkredytobiorcę
W każdym banku możesz dołączyć współkredytobiorcę do kredytu, który nie musi być współwłaścicielem nieruchomości. A to oznacza, że np. do kredytu mogą przystąpić twoi rodzice, którzy swoim dochodem wspomogą zdolność kredytową.
Pamiętaj! Każdy bank ma jednak limit wieku, w którym może nastąpić spłata kredytu (zwykle 70-75 rok życia). Jeśli więc twoi rodzice będą mieli duży dochód, ale jednocześnie będą w podeszłym wieku to maksymalny okres kredytu może się znacząco skrócić (co jest równe z wyższymi ratami, które będziesz musiał płacić do banku)
4.Wybierz raty równe zamiast rat malejących
Jakie raty wybrać: równe czy malejące. To odwieczny dylemat kredytobiorców. Jeśli brać pod uwagę zdolność kredytową to tylko raty równe! Są one niższe w pierwszej fazie kredytu, a pamiętaj, że do liczenia zdolności kredytowej bank przyjmuje wysokość pierwszej raty. Jeśli jest ona niższa to twoja zdolność jest wyższa.
5.Zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków
Bank w dzisiejszych warunkach rynkowych bardzo wnikliwie sprawdzą twoje wydatki na podstawie wyciągów z konta bankowego czy karty kredytowej. W porę więc zrezygnuj z tego, co co miesiąc obciąża twój budżet, a nie jest niezbędne.
6.Wybierz bank, który uwzględnia premie, prowizje
Jeśli znacząca część twojego wynagrodzenia jest wypłacana w postaci premii czy prowizji, to wybierz bank, który bez problemu uwzględni ten składnik wynagrodzenia.
7.Wybierz odpowiednią walutę kredytu
Wybór waluty kredytu również rzutuje na twoją zdolność kredytową. Wprowadzenie rekomendacji S sprawiło, że uzyskanie kredytu walutowego jest trudniejsze. W skrócie: aby uzyskać kredyt walutowy, należy wykazać zdolność kredytową wyższą o 20 proc. niż dla kredytu złotowego. Do tego dochodzi naturalne zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów w obcych walutach - tutaj banki również formalnie lub nieformalnie bardziej krytycznie podchodzą do liczenia zdolność kredytowej (niezależnie od rekomendacji S).
Czytaj dalej >> Zdolność kredytowa od kuchni, czyli o sile umowy o pracę <<
A wy macie pomysły na zwiększenie zdolności kredytowej? Jeśli tak to zapraszamy do dyskusji na naszym forum finansowym.
Comperia.pl