Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął 9 postępowań wobec banków i firm pożyczkowych reklamujących swoje kredyty i pożyczki z naruszeniem prawa i naciągając fakty. 7 z nich już zakończyło się wydaniem decyzji.
Decyzje UOKIK dotyczą: Aasa Polska, Alior Banku, Banku Spółdzielczego w Łukowie, Banku Spółdzielczego w Wodzisławiu Śląskim, Idea banku, SKOK-u im. Stefczyka w Gdyni oraz Wonga.pl. Wszystkie instytucje mają zaniechać stosowania kwestionowanych praktyk, oraz opublikować na swojej stronie sentencję decyzji Urzędu. Poza tym m.in. Alior Bank ma listownie poinformować konsumentów o możliwości rezygnacji z zawartego ubezpieczenia i zwrotu całości składki ubezpieczeniowej, a Wonga.pl zwrócić pożyczkobiorcom, którzy zawarli umowy w okresie emisji kwestionowanych reklam, 10 zł (koszt pierwszej pożyczki).
Zastrzeżenia UOKIK budziło m.in. nieinformowanie w reklamach o kosztach kredytu - oprocentowaniu, opłatach, kwocie odsetek, całkowitej kwocie do zapłaty, czy rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Ponadto kary dotyczyły nieprawdziwych informacji o zerowych prowizjach czy oprocentowaniu czy komunikatów reklamowych o pożyczaniu "do 150 tys. zł bez zabezpieczeń" w sytuacji gdy klient w rzeczywistości musiał skorzystać z ubezpieczenia na życie podsuniętego przez bank. Co więcej, UOKIK uznał, że podczas trwania reklamy jednej z instytucji czas pokazywania na ekranie informacji o kosztach był zbyt krótki, a czcionka nieczytelna.
Decyzje UOKIK nie są ostateczne, napomnianym kredytodawcom przysługuje od nich odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.