Reklama
Artykuł

Jak za darmo sprawdzić historię OC lub AC samochodu?
Każdy kierowca, który chce sprawdzić przebieg swojego OC lub AC (lub np. potrzebuje potwierdzenia zniżek za bezszkodową jazdę), może uzyskać on-line raport o historii szkód odnotowanych przez UFG. Usługa jest bezpłatna, a do skorzystania z niej wystarczy założyć konto na portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) mogą za darmo skorzystać wszystkie osoby fizyczne czy przedsiębiorcy. W raporcie UFG o przebiegu ubezpieczenia lub historii szkód znaleźć można podstawowe informacje o szkodach, takie jak:
- data zdarzenia drogowego,
- nazwę ubezpieczyciela, do którego zgłoszono szkodę,
- identyfikator szkody nadany przez towarzystwo ubezpieczeniowe,
- rola danej osoby w zdarzeniu (np. sprawca, kierujący, poszkodowany),
- rodzaj ubezpieczenia (OC lub AC).
Dokument będzie zawierać informacje o posiadanych przez kierowcę polisach komunikacyjnych (OC/AC), a także ewentualnych szkodach drogowych i wypłaconych z ubezpieczenia odszkodowaniach. UFG nie gromadzi jednak danych o przysługujących klientowi zniżkach.
Raporty z UFG udostępniane są w dwóch wariantach: zawierającym pełną historię w UFG lub z prezentujący informacje z ostatnich 5 lat. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że informacje gromadzone są w bazie dopiero od kilkunastu lat: od 2004 r. w przypadku OC i od 2006 r. w zakresie AC. Raport pobrać można w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej lub niemieckiej.
Dostęp do historii szkód kierowca może uzyskać po rejestracji na portalu UFG. Zarejestrowani użytkownicy mogą generować informacje o szkodowości w dowolnej chwili - w postaci elektronicznej. Osoby, którym zależy na otrzymaniu papierowej wersji raportu mają możliwość zamówienia go pocztą lub odebrania dokumentu osobiście (albo za pośrednictwem pełnomocnika) w siedzibie UFG. Wystarczy wcześniej złożyć odpowiedni wniosek (i ewentualne pełnomocnictwo), dostępny m.in. w serwisie UFG. Raport w papierowej formie zostanie udostępniony w czasie 15 dni roboczych od zamówienia.
Do zarejestrowania konta na portalu UFG potrzebne uzupełnienie formularza, przy czym wymagane będzie:
- podanie adresu e-mail,
- wybranie rodzaju konta,
- potwierdzenie własnej tożsamości (osoby fizyczne: za pomocą weryfikacji on-line na podstawie danych z dowodu osobistego, z użyciem profilu zaufanego ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego; firmy: skan dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności, upoważnienie do reprezentowania firmy).
Po poprawnym uzupełnieniu wniosku o założenie konta UFG mailowo prześle użytkownikowi link aktywacyjny. Po kliknięciu w niego użytkownik zostanie poproszony o ustanowienie hasła do konta.