Od czwartku mikro i małe firmy mogą już korzystać z mikrofaktoringu w Banku Pocztowym - usługa dostępna jest całkowicie przez Internet, a jej koszt to tylko 0,1% wartości faktury za każdy dzień przyspieszenia płatności.
Oferta powstała we współpracy z InviPay SA - start-upem wytypowanym przez Bank Pocztowy w ramach programu akceleracyjnego GammaRebels powered by Poczta Polska.
Zgodnie z zapowiedziami banku niedługo usługa mikrofaktoringu ma zostać udostępniona również w ofercie EnveloBanku - cyfrowej marki Banku Pocztowego. Póki co skorzystać z oferty można przez stronę internetową Banku Pocztowego. W tym celu należy przejść do serwisu WWW banku dla małych firm, a następnie wybrać opcję „Finansowanie faktur” w zakładce „Oferta”.
Na czym polega mikrofaktoring?
Mikrofaktoring to usługa finansowania faktur wystawianych przez mikro i małe firmy. Jej celem jest niwelowanie zatorów płatniczych, tak częstych w przypadku przedsiębiorców rozliczających się z klientami w oparciu o długie terminy płatności (np. 30 dni i więcej).
Przedsiębiorca, który wystawił fakturę kontrahentowi, nie musi cierpliwie czekać, aż ten ją opłaci. Pieniądze może uzyskać dużo szybciej, przekazując kopię faktury faktorowi, np. Bankowi Pocztowemu. Wystarczy w ramach mikrofaktoringu przesłać fakturę bankowi, a ten przekaże pieniądze na konto firmowe przedsiębiorcy już następnego dnia.
Bank z kolei będzie oczekiwał na wpłatę należności od kontrahenta przedsiębiorcy. Gdy to nastąpi, transakcja zostanie sfinalizowana i rozliczona przez bank.
Koszt mikrofaktoringu w Banku Pocztowym
Aby wprowadzić fakturę, wystarczy się zarejestrować na stronie banku (podając NIP/REGON firmy, swój adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Wszystkie formalności dopełniane są on-line.
Obsługa całej operacji kosztuje 0,1% wartości faktury za każdy dzień przyspieszenia płatności.
Przykładowo: opłata za przyspieszenie płatności o miesiąc wyniesie 3 zł od każdym 100 zł należności.