Od chwili zaciągnięcia kredytu z dofinansowaniem w ramach programu MdM obowiązuje 5-letni okres ochronny. Złamanie zasad programu w tym czasie może doprowadzić do konieczności zwrotu dopłaty.
Osoby, które naruszą warunki programu Mieszkanie dla Młodych, nie zawsze będą musiały zwrócić całości środków, które zostały im przekazane w ramach dopłaty.
Obliczanie wysokości zwrotu
Wysokość kwoty, którą należy oddać Bankowi Gospodarstwa Krajowego, zależy od czasu, jaki pozostał beneficjentowi do upływu 5-letniego okresu ochronnego. Czas ten będzie naliczony od momentu zaistnienia zdarzenia, które stało się przyczyną utraty prawa do dalszego korzystania z państwowej pomocy w zakupie własnego mieszkania.
Przykład:
Jeśli dokładnie po 2,5 roku od skorzystania z MdM-u – czyli dokładnie w połowie okresu ochronnego – kupiłeś dom, będziesz musiał zwrócić 50% otrzymanego wcześniej dofinansowania.
Pełną kwotę otrzymanej dopłaty zwrócić będzie trzeba tylko w jednym przypadku: gdy jeszcze przed podpisaniem aktu ustanowienia lub przeniesienia własności wskutek nadpłaty kwota zadłużenia spadnie poniżej 50% ceny zakupu nieruchomości lub kredytobiorca całkowicie spłaci kredyt.
O fakcie naruszenia zasad programu MdM poinformować pisemnie odpowiednie organy (Bank Gospodarstwa Krajowego) powinien sam kredytobiorca. Ma na to 30 dni. Czas na zwrot dopłaty to z kolei 60 dni od chwili wystąpienia zdarzenia, wskutek którego beneficjent utracił prawo do dalszego korzystania z pomocy uzyskanej w ramach programu.
Osoby, które nie spełnią tego obowiązku, narażone są na dodatkowy koszt w postaci naliczonych odsetek ustawowych.
Zakazy obowiązujące przez 5 lat
W ciągu pierwszych pięciu lat od momentu powstania zadłużenia, czyli zaciągnięcia umowy kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, zabronione są:
sprzedaż mieszkania
wynajęcie mieszkania
zmiana sposobu użytkowania lokalu, która wiązałaby się z brakiem możliwości zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych
zakup innego mieszkania lub domu (nawet jako tylko jego współwłaściciel)
wcześniejsza całkowita lub częściowa spłata kredytu w kwocie powodującej zmniejszenie salda zadłużenia po poziomu poniżej 50% ceny zakupu nieruchomości
Co ze spadkiem?
Ustawa o MdM wyraźnie zabrania beneficjentom programu podejmowania działań, których skutkiem byłoby wejście w posiadanie całości lub części innej nieruchomości mieszkalnej. Wyjątek jest jeden: spadek. Jeśli Ty i/lub Twój małżonek odziedziczycie dom lub mieszkanie po rodzinie, możecie spać spokojnie. BGK nie upomni się o zwrot dofinansowania.