Gotówka, kredyt, leasing, a może coś innego? Santander Consumer Bank sprawdził, w jaki sposób najczęściej Polacy finansują zakup samochodu.
Masz dość starego samochodu i jego ciągłych napraw? Jeśli zacząłeś się rozglądać za lepszym modelem, przemyśl też sposób, w jaki sfinansujesz zakup. Rozwiązań jest kilka, a na czoło – oprócz gotówki – wysuwają się najpopularniejsze metody pozyskiwania pieniędzy: kredyty samochodowe i leasing.
10% Polaków planuje wymienić auto?
Jak wskazują dane przedstawione w raporcie „Polak w drodze 2.0 – wydatki kierowców”, opracowanego przez Santander Consumer Bank, 2017 r. co dziesiąty kierowca planuje wymienić samochód. Z reguły bezpośrednią pobudką jest chęć pozyskania auta nowszego (to główny powód dla 35% respondentów) oraz konieczność zakupu kolejnego pojazdu za względu na awaryjność aktualnie posiadanego (na tę przyczynę wskazało 20% badanych). Aż 74% kierowców wybiera w tym celu auta używane.
Od leasingu wolimy kredyt
Jak podaje Santander Consumer Bank, 57% Polaków finansuje zakup auta z własnych oszczędności. Wśród pozostałych najwięcej osób (16%) posiłkuje się w zakupie kredytem samochodowym, a 10% leasingiem.
Zaufanie do kredytowania rośnie
Choć zamiar skorzystania z kredytu samochodowego wyraziło tylko 16% badanych, to warto podkreślić, że wśród osób, które już przynajmniej raz skorzystały z pomocy banku przy zakupie auta, zaufanie do kredytów rośnie. Kierowcy, którzy już raz wybrali kredyt samochodowy, częściej wybierają go (kredyt samochodowy lub gotówkowy) ponownie przy kolejnych wymianach auta – z tego rozwiązania korzystało aż 71% uczestników wskazanej grupy.
Kupując auto, pamiętaj o assistance
Jeśli planujesz wymienić auto, nie zapomnij o dobrym ubezpieczeniu, do którego możesz dokupić usługi assistance w podróży. Darmowe holowanie pojazdu w przypadku awarii na drodze, opcja skorzystania z samochodu zastępczego, usług mechanika czy dowozu paliwa, gdy zabraknie go w trakcie podróży to tylko niektóre z korzyści płynących z assistance.