Atrakcyjna lokalizacja, duża wartość historyczna budynku i łatwy dostęp do komunikacji miejskiej to główne atuty mieszkań w kamienicach. Niestety inwestowanie w leciwe nieruchomości, pamiętające czasy wojny, wiąże się jednak i z ryzykiem, którego kupcy nie zawsze są świadomi.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w co najbardziej opłaci się inwestować: apartamentowce, kamienice czy bloki z wielkiej płyty. Zakup lokalu w każdym z tych typów nieruchomości może okazać się zarówno interesem życia, przynoszącym duży zysk, jak i największą porażką, powodującą same straty. Właśnie z tego powodu do każdego zakupu nieruchomości - czy to dla siebie, czy pod wynajem - należy odpowiednio się przygotować.
Zalety mieszkań w kamienicach
Przestrzeń stanowi chyba największą zaletę kamienic. Wysokość lokali sięga nawet 3 metrów (i więcej), dzięki czemu mieszkania przynoszą większe możliwości aranżacji w nowoczesnym, niemal loftowym stylu, dając nawet szansę na wybudowanie antresoli. Przestrzenność lokali dotyczy także układu pomieszczeń. Pokoje, a nawet kuchnia, są przestronne, co dodatkowo podkreślają duże okna, wpuszczające wiele światła słonecznego. Kamienice posiadają często także różnego rodzaju schowki i spiżarnie, co jest rzadko spotykane w blokach, nawet tych w nowoczesnym budownictwie.
Kolejną zaletą kamienic są grube mury z cegły, dzięki którym mieszkania są dobrze izolowane od hałasów. Solidne mury pozwalają też utrzymać w mieszkaniu przyjemną, chłodną temperaturę w lecie, niestety z tego samego względu pomieszczenia wymagają intensywniejszego dogrzewania zimą (przez zwiększają miesięczne koszty utrzymania lokalu).
Ciemne strony kamienic
Niestety kamienice często są bardzo zaniedbane, a ceny remontów fasad, klatek schodowych i innych części wspólnych budynków są duże. W dodatku wymagają rozłożenia kosztów pomiędzy lokatorów, a wiele osób zamieszkujących kamienice nie osiąga dochodów na tyle wysokich, by zgodzić się na partycypowanie w renowacji. W podobnie nie najlepszym stanie bywają też poszczególne lokale, które wymagają zwykle gruntownego remontu, włącznie z wymianą instalacji elektrycznej, grzewczej czy wodociągowej. Mało tego, nierzadko wymagają odgrzybiania (powstawaniu i rozprzestrzenianiu różnego rodzaju pleśni czy grzybów sprzyjają wysoka wilgotność i niskie temperatury pomieszczeń w kamienicach). Wiele problemów stwarzają też kwestie własnościowe budynku. Gdy ten jest uznany za zabytek i jednocześnie należy do gminy, możemy mieć trudność w uzyskaniu zgody na wymianę niektórych części budynku, np. stolarki okiennej.
Oczywiście nie wszystkie kamienice są zaniedbane. Niestety w przypadku tych odrestaurowanych ceny powierzchni potrafią być kilkukrotnie wyższe, często przekraczając pułap 20 tys. zł/m kwadratowy. Zakup tak drogiego mieszkania może nie być najlepszym pomysłem w przypadku chęci wynajmu czy odsprzedaży go w bliskiej przyszłości. Do tego w związku z mieszkaniem w centrach istnieje duży problem z garażowaniem pojazdów i miejscami postojowymi. Osiedla nie są strzeżone i rzadko kiedy posiadają przynależne tereny zielone lub windy, co czyni je mało przyjaznymi dla rodzin z dziećmi czy osób starszych.
Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania w kamienicy, warto oszacować (koniecznie z pomocą specjalisty) koszt przyszłych remontów, ustalić z właścicielem budynku, czy istnieją przeszkody w wymianie okien i odrestaurowaniu balkonów oraz rozejrzeć się za miejscem parkingowym. Przede wszystkim trzeba jednak zastanowić się, czy zatłoczona okolica na pewno będzie spełniać nasze oczekiwania wypoczynkowe.