Elektroniczna legitymacja studencka (ELS) z powodzeniem zaczęła zastępować od 2006 r. tradycyjne, papierowe legitymacje studenckie. Rozmiarami przypomina kartę bankomatową, a jej wygląd jest taki sam, niezależnie od uczelni, która ją wystawia. ELS to jednak coś więcej niż tylko legitymacja uczelniana. Z powodzeniem może zastąpić standardową kartę do bankomatu. Zobacz, jak to działa.
Elektroniczna legitymacja studencka posiada chip stykowy oraz może zawierać bezstykowy interfejs Mifare. Dzięki wyposażeniu w nowoczesną technologię, może być w niej zakodowana np. karta biblioteczna, bilet komunikacji miejskiej, a nawet karta płatnicza do konta w wybranym banku (np. Pekao, BZ WBK).
Aktywuj funkcję płatniczą
Jeśli uczelnia, na której studiujesz, zawarła porozumienie z danym bankiem, dzięki czemu Twoja elektroniczna legitymacja będzie mogła działać jak karta do konta w tym banku, wystarczy, że aktywujesz jej funkcję płatniczą. Wcześniej musisz już posiadać lub zdecydować się założyć konto dostępne w ofercie banku.
Po aktywacji funkcji płatniczej, możesz używać swojej ELS jak zwykłej karty do bankomatu. Będziesz mógł m.in.:
- płacić kartą za zakupy dokonane w internecie,
- płacić kartą za zakupy w sklepach stacjonarnych i punktach usługowo-handlowych,
- wypłacać gotówkę z bankomatów.
Jeśli nie aktywujesz funkcji płatniczej, ELS nie będzie dawała dostępu do pieniędzy zgromadzonych na Twoim koncie.
Koszt obsługi karty
Koszty, jakie będą się wiązały z poszczególnymi operacjami na karcie, zależą od cennika (taryfy opłat i prowizji) obowiązującej w Twoim banku.
Na karcie nadrukowane będą informacje takie jak: numer karty płatniczej, data jej ważności, kod CVV/CVC2 (służący do akceptacji płatności internetowych), logo banku i operatora karty.
ELS z funkcją karty płatniczej cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie, w tym w Polsce. Wystarczy wspomnieć, że samych kart Smartcard (wydawanych przez Grupę Santander) wydano do tej pory blisko 9,1 mln sztuk (na 280 uczelniach z 12 krajów).