CRIF przy współpracy ze Związkiem Firm Pożyczkowych opracował nowe narzędzie, które ma zwiększyć ochronę konsumentów przed oszustami wyłudzającymi pożyczki na skradzione dane osobowe. Mowa o bazie danych „Bezpieczny PESEL”, która jest swego rodzaju listą osób, które nie zamierzają zaciągać chwilówek.
Rejestrując się w serwisie bezpiecznypesel.pl, przekazujemy do systemu Credit Check, z którego korzystają firmy pożyczkowe, informację o tym, że nie chcemy korzystać z pożyczek pozabankowych. Jeśli zatem w przyszłości oszust podszywający się pod nas złoży wniosek pożyczkowy w firmie korzystającej z tej bazy, pożyczkodawca otrzyma sygnał, że przyjmowany właśnie wniosek może być próbą oszustwa.
Jak zastrzec swój PESEL?
Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie bezpiecznypesel.pl i potwierdzić swoją tożsamość. Podczas wypełniania formularza należy wybrać jedną z dwóch opcji:
„zastrzeżenie – prewencja” (jeśli posiadasz swój dowód osobisty)
„zastrzeżenie – utrata” (jeżeli zastrzegasz swój PESEL z powodu kradzieży lub zgubienia dowodu osobistego)
Potwierdzenie tożsamości odbywa się podczas przesłanie drogą elektroniczną skanu lub zdjęcia własnego dowodu (w przypadku wybrania opcji „zastrzeżenie – prewencja”). Niezależnie od tego, z którego wariantu wpisu do bazy korzystasz, CRIF skontaktuje się z Tobą telefonicznie w celu potwierdzenia dokonanego zastrzeżenia.
Jak odwołać zastrzeżenie numeru PESEL?
Odwołać wcześniej dokonane zastrzeżenie numeru PESEL możesz w każdej chwili, wypełniając formularz „cofnij zastrzeżenie”. W tym przypadku również będziesz musiał potwierdzić taką dyspozycję podczas telefonicznej rozmowy z konsultantem CRIF.
Kto korzysta z systemu „Bezpieczny PESEL”?
Z bazy Credit Check korzystają już takie firmy jak m.in.:
- Provident
- Wonga
- Bocian Pożyczki
- Lendon.pl
- Vivus.pl
- Filarum.pl
- Euroloan
- MonayMan
- TAKTO Finanse
- Super Grosz
- Zylion
- Credilo
- Zaliczka.pl
- Super Credit
- Pożyczki Novum
Bez żadnych opłat
Zarówno rejestracja, jak i korzystanie z systemu „Bezpieczny PESEL” są dobrowolne oraz bezpłatne: i dla konsumentów, i dla firm pożyczkowych. Gromadzone w bazie informacje mają służyć jedynie prewencji – szybszemu i prostszemu wykrywaniu prób wyłudzeń pożyczek pozabankowych. Nie będą wykorzystywane do innych celów.