Pobieranie aplikacji ze sprawdzonych źródeł, takich jak np. Google Play to za mało, aby odpowiednio zapewnić naszemu urządzeniu bezpieczeństwo. Sprawdź, o czym jeszcze powinieneś wiedzieć, instalując nowe oprogramowanie na swoim smartfonie.
Użytkownicy urządzeń mobilnych coraz częściej padają ofiarą cyberprzestępców. Hakerzy nie oszczędzają żadnych systemów operacyjnych, a przeprowadzane przez nich ataki coraz trudniej powstrzymać. Tym bardziej warto zadbać o przestrzeganie kilku poniższych zasad, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo naszego telefonu.
Wiarygodne źródło oprogramowania
Pobieraj aplikacje wyłącznie z wiarygodnych źródeł, takich jak Google Play czy sklepy producentów sprzętu. Oprogramowanie od niezweryfikowanych, niepewnych dostawców lepiej sobie odpuścić, aczkolwiek warto pamiętać o tym, że niekiedy nawet w przypadku aplikacji pochodzących z oficjalnych źródeł może dojść do zainfekowania smartfona.
Zapoznaj się z opiniami i komentarzami
Niezwykle pomocne w uniknięciu szkodliwiej instalacji będzie zapoznanie się z informacjami o sklepie, takimi jak:
- oceny,
- opinie użytkowników,
- inne oferowane aplikacje.
Zasada jest prosta: im więcej pozytywnych ocen i komentarzy przy sklepie i danej aplikacji, tym mniejsze ryzyko.
Zwróć uwagę na uprawnienia aplikacji
Instalowane aplikacje żądają z reguły nadania im określonych uprawnień. Warto zachować w tym przypadku czujność i przed instalacją sprawdzić w Internecie, co dokładnie nadawane przez nas uprawnienia oznaczają. O ile mogą się zdarzyć oprogramowania chcące uzyskać dostęp do naszej kamery (pod warunkiem, że nie jest to np. notatnik), o tyle aplikację wymagającą dostępu do wysyłania wiadomości SMS należy potraktować nieufnie.
Co po instalacji?
Należy zatroszczyć się również o regularną aktualizację pobranych aplikacji. Programiści na bieżąco naprawiają bowiem błędy w programach, przyczyniając się tym samym do poprawy ich bezpieczeństwa – warto być z tym na bieżąco.