Przyjechaliśmy z wycieczki zagranicznej - zostało nam kilka lub kilkanaście euro w portfelu. Kierujemy się więc do kantoru, ale okazuje się, że niektóre banknoty nie mogą być wymienione z powodu ich uszkodzenia. Co wówczas robić?
Uszkodzone, zniszczone albo zużyte banknoty złotowe możemy wymienić w kasie każdego banku funkcjonującego na terytorium Polski, na zasadach określanych w Zarządzeniu Prezesa Narodowego Banku Polskiego. A co zrobić, jeśli posiadamy zniszczone euro?
Niestety, nie w Polsce
W przypadku wymiany euro sytuacja osób przebywających na terytorium Polski niestety się komplikuje. Banki i inne instytucje finansowe funkcjonujące w naszym kraju nie mają obowiązku nam ich wymienić. Zasady wymiany określone są w Decyzji Europejskiego Banku Centralnego z dnia z dnia 19 kwietnia 2013 roku w sprawie nominałów, parametrów, reprodukcji, wymiany i wycofywania banknotów euro.
Uszkodzony, czyli jaki?
Według wyżej wymienionego dokumentu banknoty euro, które są uszkodzone (np. częściowo spalone, pocięte lub zbutwiałe), ale spełniają określone kryteria, można wymieniać w krajowych bankach centralnych strefy euro. Co ważne, banknot zostanie wymieniony, jeśli zachowała się z niego więcej niż połowa. Gdy zachowała się jego mniejsza część, musimy wykazać, że brakująca część została bezpowrotnie zniszczona. Bank odmówi nam z całą pewnością wymiany, jeśli stwierdzi, że banknot został uszkodzony celowo.
Sprawdź też: Czy bank ma obowiązek wymienić uszkodzony banknot?
Ile to kosztuje?
Wymiana euro zwykle jest bezpłatna. Jest jednak wyjątek od tej zasady - opłatę pobiera się w wypadku banknotów, które zostały przypadkowo uszkodzone przez urządzenia przeciwkradzieżowe.
Okazuje się więc, że przebywając za granicą, w kraju należącym do strefy euro, warto sprawdzić, czy nie posiadamy uszkodzonego banknotu. Wówczas będziemy w stanie wymienić go jeszcze na miejscu. W innym wypadku, jeśli banknot przywieziemy ze sobą do kraju, będziemy musieli czekać, aż kolejny raz wyjedziemy za granicę.