Mieszkanie dla Młodych: najważniejsze zasady

2015-06-16 11:15:53

Mieszkanie dla Młodych to program, który ma być wsparciem młodych ludzi przy zakupie nowego lokalu. Pomoc państwowa jest przekazywana w formie dofinansowania wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Na jakich zasadach działa MdM?

Program MdM jest pomocą finansową w zakupie nowego mieszkania. Aby dopłatę rządową uzyskać, trzeba spełnić kilka niezbędnych warunków.

Wiek beneficjenta

Pierwszym podstawowym warunkiem, który musi spełnić osoba wnioskująca o dofinansowanie w ramach MdM-u, jest jej wiek - do 35 roku życia. W przypadku małżeństwa brany jest pod uwagę wiek młodszego z małżonków. W programie mogą brać udział zarówno osoby samotne, jak i małżeństwa.

Właściciele nieruchomości nie skorzystają z MdM-u

Drugim ważnym punktem, który musi spełnić beneficjent programu Mieszkanie dla Młodych, jest zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Dodatkowo osoba ubiegająca się o dopłatę nie może być współwłaścicielem mieszkania, a także posiadać własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego, czy to obecnie, czy w przeszłości. 

W przypadku, gdy osoba wnioskująca o dofinansowanie wkładu własnego jest równocześnie najemcą mieszkania lub posiada do niego lokatorskie prawo, musi rozwiązać umowę najmu i wyprowadzić się z lokalu. Powinno to nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przeniesieniu własności mieszkania.

MdM tylko na kredyt

Aby uzyskać dopłatę z programu MdM, beneficjent musi wziąć kredyt hipoteczny w walucie polskiej, pokrywający przynajmniej 50% wartości nabywanego mieszkania. Dodatkowo zobowiązanie takie powinno być zaciągnięte na co najmniej 15 lat. W przypadku, gdy wnioskującemu brakuje zdolności kredytowej, do umowy mogą przystąpić jego zstępni, czyli rodzice, mąż, żona, ojczym, macocha oraz teściowie.

Od czego zależy wysokość dopłaty?

Program Mieszkanie dla Młodych przewiduje dopłaty o różnych wysokościach, a są one uzależnione od określonych warunków:

  • 10% dopłaty może dostać osoba niebędąca w związku małżeńskim i nie wychowująca dzieci oraz bezdzietne małżeństwa,
  • 15% dopłaty jest przewidziane dla osób i małżeństw, które wychowują przynajmniej jedno dziecko,
  • dodatkowe 5% mogą otrzymać beneficjenci, którym w ciągu 5 lat od chwili zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.

Mieszkanie też musi spełniać warunki!

Określone warunki musi spełnić także kupowane z dopłatą MdM mieszkanie. Nie może ono przekroczyć 75 m2, natomiast jeśli nabywamy dom jednorodzinny nie może mieć on więcej niż 100 m2. W przypadku, gdy  rodzina posiada co najmniej trójkę dzieci, wtedy powierzchnia mieszkania może wynosić do 85 m2., a przypadku domu: 110 m2.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam