W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez kart płatniczych. Wystarczy założyć konto bankowe, a wraz z nim stajemy się posiadaczami karty Visa lub MasterCard. Warto wiedzieć, gdzie tkwi różnica pomiędzy nimi.
Karty Visa i MasterCard mają takie same funkcje, a służą one do:
- dokonywania transakcji bezgotówkowych,
- wypłaty pieniędzy z bankomatów,
- korzystania z usługi cashback, czyli pobierania pieniędzy w sklepowej kasie.
Jak żyć bez karty?
Dziś trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez plastikowych płatników, które ułatwiają każdemu z nas dokonywanie codziennych transakcji i upraszczają dostęp do gotówki.
W Polsce najpopularniejsze marki kart płatniczych to Visa i MasterCard. Karty te oznaczane są przez dwie największe światowe organizacje zrzeszające wybrane banki i instytucje finansowe w ramach ujednolicenia obowiązujących w nich sposobów dokonywania płatności i stworzenia wspólnego dla wszystkich, wygodnego i szybkiego systemu transakcji.
Dolar i euro
Dawniej karty MasterCard kojarzone były przede wszystkim z rynkiem europejskim, ponieważ umożliwiały one rozliczenie w euro. Karty Visa służyły głównie rozliczeniom w amerykańskich dolarach. W związku z tym każdy, kto nie chciał tracić na przewalutowaniu euro, wybierał kartę MasterCard. W chwili obecnej tego problemu nie ma, ponieważ obydwie karty są uznawane przez większość banków w Polsce. Natomiast sposoby rozliczania transakcji, tak samo jak opłaty za korzystanie z tych kart, zależą przede wszystkim od poszczególnych instytucji finansowych.
Przed podróżą
Dopóki korzystamy z każdej z tych kart w swoim kraju, nie zauważymy pomiędzy nimi różnicy. Inaczej sprawa wygląda, gdy wyjedziemy za granicę. W przypadku, gdy często podróżujemy, warto sprawdzić, która z tych kart jest akceptowana w kraju będącego celem naszej wyprawy. W niektórych zakątkach świata, zwłaszcza tych rzadziej odwiedzanych przez turystów, często akceptowany jest tylko jeden rodzaj karty płatniczej spośród tych wymienionych, czyli albo Visa, albo MasterCard.
Gdy z karty korzystamy tylko w kraju
Jeśli z posiadanej karty płatniczej korzystamy tylko w kraju, możemy przy wyborze rodzaju karty kierować się różnymi wartościami dodanymi, jak np. dostęp do rabatów i programów lojalnościowych czy cashback.