Wynajem mieszkania jest coraz bardziej popularnym sposobem na zarabianie. Warto jednak dopilnować niezbędnych formalności, by potem nie mieć problemów z urzędem skarbowym. Sprawdźmy, w jaki sposób możemy rozliczyć zysk z wynajmu nieruchomości.
Zanim dokonamy wyboru formy opodatkowania, warto wiedzieć, że możemy ją potem zmienić, jeśli uznamy, że nie jest jednak dla nas najkorzystniejsza. W takim przypadku w terminie do 20 stycznia każdego roku składa się w urzędzie skarbowym oświadczenie o zmianie formy opodatkowania.
Wynajem na małą i dużą skalę
Wynajem mieszkania można rozpatrywać w różny sposób. Gdy jest to działalność na małą skalę, a wynajmowane są np. 2 mieszkania, wtedy możemy mówić o najmie prywatnym. Gdy jednak taka działalność jest prowadzona na większą skalę i czerpiemy z niej o wiele wyższe zyski, mamy do czynienia z działalnością gospodarczą (opodatkowanie na zasadach ogólnych według stawek 18% i 32% lub podatek liniowy 19%).
Skupmy się jednak na pierwszym przypadku, gdy prowadzony jest najem prywatny. Wtedy mamy do wyboru dwie formy opodatkowania:
- ryczałt ewidencjonowany 8,5% lub
- opodatkowanie na zasadach ogólnych.
Uproszczona forma opodatkowania
Stawka ryczałtowa 8,5% może być korzystnym rozwiązaniem, ale możliwość jej płacenia uzależniona jest od wielkości przychodu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku ryczałtu nie przysługuje odliczenie z tytułu kosztów uzyskania przychodu, ponieważ jest to z założenia uproszczona forma opodatkowania, w której wszelkie czynności zostały ograniczone do minimum, co oczywiście ma również swoje konsekwencje.
W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego zaliczki na podatek możemy wpłacać albo miesięcznie, albo kwartalnie. Co roku składa się natomiast do końca stycznia deklarację PIT-28. Uproszczona procedura tej formy opodatkowania doskonale sprawdza się właśnie przy wynajmie na małą skalę.
A może skala podatkowa?
Ryczałt ewidencjonowany ma swoje dobre i złe strony. Podobnie jest z opodatkowaniem na zasadach ogólnych. Chociaż zapłacimy w tym drugim przypadku podatek według wyższej stawki (18% lub 32%), możemy skorzystać z obniżenia odpowiedniej stawki dzięki uwzględnieniu kosztów takich jak np. remont mieszkania na wynajem, odpisy amortyzacyjne, podatek PCC itd. Jeśli przewidujemy duże koszty związane z wynajmem mieszkania, warto wybrać właśnie tę formę opodatkowania. Dodatkowo możemy tu również rozliczyć straty z wynajmu.