Cesja polisy na bank - z czym to się wiąże?

2015-05-22 09:47:36

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia, a potem dokonania cesji polisy na bank. Oznacza to, że ewentualne odszkodowanie może otrzymać kredytodawca. Sprawdźmy, z czym wiąże się takie przepisanie umowy ubezpieczenia.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie, mamy wybór, czy chcemy skorzystać z oferty banku, czy sami wybierzemy towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupimy polisę. Oczywiście typ polisy musi być zgodny z tym, jakiego zabezpieczenia wymaga kredytodawca.

Bank najczęściej wymaga przy kredytach wykupienia ubezpieczenia podstawowego - murów nieruchomości. Nie oznacza to, że nie możemy dodatkowo ubezpieczyć domu (np. wyposażenia), ale już tym razem zróbmy to bez cesji.

Wybierając polisę, warto dokładnie sprawdzić, jaki zakres ubezpieczenia obejmuje wybrana polisa, a szczególnie należy zwrócić uwagę na definicje zdarzeń losowych z OWU oraz na wyłączenia.

Umowa cesji

Każda umowa cesji wygląda podobnie, choć może różnić się pewnymi szczegółami. Najważniejsze, żeby znalazły się w niej następujące informacje:

  • dane cesjonariusza, czyli banku,
  • informacje na temat przedmiotu cesji,
  • wartość domu lub mieszkania, którego zakup jest kredytowany,
  • data cesji.

Należy również zadbać, żeby na dokumencie znalazł się podpis i pieczątka osoby działającej w imieniu towarzystwa ubezpieczeniowego. Będzie to dowód, że ubezpieczyciel został powiadomiony o cesji. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj dysponują gotowym szablonem cesji.

Pamiętajmy, że cesja jest ważna tylko na czas trwania ubezpieczenia, a jego odnowienie wiąże się z koniecznością podpisania kolejnej umowy cesji.

Odszkodowanie

Umowa cesji nie oznacza, że w każdym przypadku odszkodowanie z polisy otrzyma bank. Wiele zależy od tego, jakie zapisy znajdują się w umowie.

Ubezpieczyciel najczęściej zawiadamia bank o wypłacie odszkodowania, a ten podejmuje dalszą decyzję co do tego, kto otrzyma pieniądze. Jeśli występują zaległości w spłacie kredytu, odszkodowanie otrzyma bank, w innym przypadku instytucja finansowa najczęściej zrzeka się pieniędzy na korzyść kredytobiorcy. Ten za sumę z odszkodowania może dokonać napraw w kredytowanej nieruchomości. W przypadku całkowitego zniszczenia tej nieruchomości, pieniądze otrzyma bank, a odszkodowanie jednocześnie będzie spłatą kredytu.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam