Jak rozwiązać umowę w Plusie na abonament?

2015-05-28 10:37:05

Każdy abonent posiadający zobowiązania wynikające z umowy zawartej w sieci Plus ma możliwość jej wypowiedzenia. Niestety w określonych przypadkach będzie się to wiązało z finansowymi konsekwencjami.

Sieć Plus oferuje swoim klientom dwa rodzaje umów:

  • na czas oznaczony,
  • na czas nieoznaczony.

W pierwszym przypadku są to umowy zawierane na z góry określony czas, np. 24 miesiące, a w drugim, umowy które nie posiadają określonego terminu obowiązywania, a więc dają możliwość rozwiązania w dowolnym momencie, z zachowaniem odpowiednich zasad.

Forma rozwiązania umowy

Chęć rozwiązania umowy należy zgłosić operatorowi w formie pisemnej. W oświadczeniu musimy:

  • wyraźnie sprecyzować, jakiej usługi i umowy dotyczy rezygnacja,
  • przekazać swoje dane,
  • czytelnie podpisać dokument,
  • przesłać dokument, np. listownie do Działu Obsługi Klienta lub przekazać pracownikowi w punkcie Plusa.

Okres wypowiedzenia

Przy składaniu wypowiedzenia warto pamiętać, że do rozwiązania umowy dojdzie po okresie wypowiedzenia. Będzie to jeden pełny okres rozliczeniowy następujący po okresie, w którym złożyliśmy oświadczenie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku umów na czas nieoznaczony, gdyż w okresie wypowiedzenia operator nalicza standardowe opłaty, co może stanowić dodatkowe koszty.

Kara umowna

Kara umowna jest pobierana tylko w sytuacjach, gdy decydujemy się na zerwanie umowy na czas oznaczony. Jej wysokość jest określona w umowie, jednak należy pamiętać, że ostateczna kwota do zapłaty jest proporcjonalnie pomniejszona o okres trwania umowy, który już upłynął.

Przykład

Jeśli przykładowo zerwiemy umowę na trzy miesiące przed jej terminem, zapłacimy karę tylko za trzy miesiące. Jeśli jednak umowę zerwiemy po trzech miesiącach (oznaczona na 24 miesiące), przyjdzie nam zapłacić karę za 21 miesięcy pozostałych do jej wygaśnięcia.

Kary nie zapłacimy w przypadków umów na czas nieoznaczony, a także przy wypowiedzeniu umowy oznaczonej, której termin obowiązywania dobiega końca. Warto przy tym wiedzieć, że jeśli nie wypowiemy umowy oznaczonej wcześniej niż przed 30 dniami od momentu jej wygaśnięcia, zostanie ona automatycznie przedłużona na czas nieoznaczony.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam