Co jakiś czas w mediach pojawiają się przypomnienia o konieczności opłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Obowiązek ten w praktyce nie czy dotyczy jednak każdego z nas.
Opłacanie abonamentu za telewizję cyfrową lub satelitarną to nie to samo, co opłacanie abonamentu RTV i nie zwalnia nas to z obowiązku odprowadzania także tej należności, która wzbogaca budżet państwa.
Za telewizor i radio
Generalna zasada dotycząca abonamentu RTV stanowi, że opłaty należy wnosić, jeśli jest się w posiadaniu odbiorników, które pozwalają na oglądanie telewizji lub słuchanie radia. Z grupy tej są więc wykluczone magnetowidy, odtwarzacze DVD i CD, magnetofony i tym podobne urządzenia, które pozwalają jedynie na odtwarzanie nagrań. Jeśli zaś posiadamy w domu radio lub telewizor, powinniśmy opłacać abonament.
Jedna opłata dla całego gospodarstwa domowego
Opłata abonamentowa dotyczy całego gospodarstwa domowego. Nie ma więc znaczenia, czy zamieszkuje w nim jedna osoba, czy większa liczba domowników.
Zwolnienia z opłaty
Istnieją jednak pewne sytuacje, w których możemy być zwolnieni z obowiązku opłacania abonamentu RTV. Od opłat abonamentowych są zwolnione osoby:
- zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
- całkowicie niezdolne do pracy,
- o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- o orzeczonej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
- powyżej 75 roku życia,
- niesłyszące,
- niewidome, których zdolność widzenia sięga do 15%,
- otrzymujące świadczenia pielęgnacyjne,
- posiadające co najmniej 60 lat i są na emeryturze, a jej wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% średniego wynagrodzenia w roku poprzedzającym,
- zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne,
- spełniające kryteria dochodowe określone w ustawie dotyczącej świadczeń rodzinnych,
- pobierające zasiłek przedemerytalny,
- które uzyskują świadczenia przedemerytalne,
- inwalidzi wojskowi i wojenni,
- kombatanci, a także członkowie ich rodzin (w tym po śmierci kombatantów).
Jeśli tylko spełniamy którykolwiek z powyżej wymienionych warunków, wystarczy, że złożymy w urzędzie pocztowym oświadczenie i okażemy dokument, na podstawie którego przysługuje nam rzeczone zwolnienie.