Nie zawsze osoba prowadząca działalność gospodarczą zatrudnia osobę obcą. Zdarza się, że jest to ktoś z bliskiej rodziny. Na jakich zasadach może dla nas pracować?
Przedsiębiorcy często korzystają przy prowadzeniu działalności z pomocy małżonka czy innego członka rodziny. Często jest to osoba z tego samego gospodarstwa domowego. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi pamiętać o wypełnieniu obowiązków wynikających z przepisów prawa.
Kim może być osoba współpracująca?
Według przepisów osobą współpracującą nazwać można:
- małżonka,
- dzieci własne lub dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione,
- rodziców, jak również macochę i ojczyma, którzy pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
Nie ma znaczenia, czy dana osoba współpracuje w działalności na podstawie umowy o pracę, czy też pomaga nieodpłatnie.
Mimo że osoba ta może pomagać w firmie nieodpłatnie, nałożony jest obowiązek objęcia jej ubezpieczeniem ZUS. Osobę taką należy zarejestrować w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Jakie składki?
Wysokość składek ZUS za osobę współpracującą zależna jest od tego, na jakich zasadach pracuje dana osoba:
- W przypadku umowy o pracę należy odprowadzać składki ZUS w wymiarze takim, jak za samego przedsiębiorcę.
- Jeśli współpracownik pracuje na podstawie umowy-zlecenia, składki ZUS odprowadzane być powinny jak przy umowach zlecenie z innymi pracownikami, czyli będą one zależeć od wysokości wynagrodzenia.
- Jeśli dana osoba nie otrzymuje wynagrodzenia, składki do ZUS powinny być odprowadzane w takim wymiarze jak dla przedsiębiorcy.
Warto jednak zaznaczyć, że pomagający członkowie rodziny nie mogą korzystać z preferencyjnych stawek ZUS. Nawet odprowadzający mały ZUS przedsiębiorca jest zobowiązany odprowadzać w takiej sytuacji składki w pełnej wysokości.
A co z podatkami?
Wynagrodzenie wypłacone osobie współpracującej nie będzie stanowiło kosztu podatkowego prowadzonej działalności. Przedsiębiorca ma więc obowiązek odprowadzić z tego tytułu podatek dochodowy taki sam jak od wynagrodzeń innych pracowników. Zaznaczmy jednak, że wynagrodzenia pracowników może stanowić koszt, natomiast wynagrodzenie osoby współpracującej nie będzie już ujmowane w kosztach podatkowych.