Reklama
Artykuł

Jak działa kalkulator lokat?
Przeglądając oferty lokat, poznajemy różne parametry, w tym najważniejszy, jakim jest oprocentowanie depozytu. Na podstawie tych danych jednak trudno jednoznacznie określić zarobek z konkretnej lokaty ze względu na podatek. Dodatkowo oprocentowanie podawane jest w skali roku, a przecież depozyt nie musi być zakładany na 12 miesięcy. W tej sytuacji pomocny jest kalkulator lokat. Sprawdźmy, jak działa.
Lokaty są ciągle najpopularniejszym sposobem na oszczędzanie, pomimo że niskie stopy procentowe nie sprzyjają deponentom.
Popularne, bo proste i bezpieczne
Atutem lokat jest bezpieczeństwo kapitału, gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, oraz brak konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy, potrzebnej do inwestowania.
Średnie oprocentowanie w maju 2015
Banki z reguły najlepsze warunki lokat proponują nowym klientom. Obecnie średnie oprocentowanie depozytów bankowych na 3 miesiące wynosi 1,65% w skali roku. Najwyżej oprocentowane lokaty zapewniają zysk na poziomie 4% w skali roku. Średnie oprocentowanie 5 najbardziej atrakcyjnych lokat na rynku w maju wynosi 3,8% w skali roku.
Kalkulator jako niezbędnik
Wróćmy teraz do kalkulatora lokat. W Internecie można znaleźć wiele pomocnych narzędzi, dzięki którym możemy ustalić, ile zarobimy, znając odpowiednie parametry danej oferty. Również Comperia.pl udostępnia taki kalkulator. Jego obsługa i działanie są bardzo proste. By obliczyć zysk z danej lokaty należy:
- Podać okres inwestycji, czyli czas, na jaki wpłacimy nasze pieniądze do banku. Okres ten może być bardzo różny i zależy od konkretnej oferty, może wynosić zarówno 1 dzień, jak i kilka lat.
- Wprowadzić dane dotyczące kapitalizacji. Określamy, jak często dopisywane mają być odsetki do wpłaconego kapitału. Czasami banki proponują kapitalizację w czasie trwania lokaty, co jest korzystniejsze, ale zdecydowanie częściej odsetki dopisywane są dopiero po zakończeniu okresu trwania depozytu.
- Określić sumę, jaką wpłacimy na lokatę.
- Podać wysokość oprocentowania środków.
- Wybrać opcję „OBLICZ”, a po chwili otrzymamy wynik, czyli zarobek po potrąceniu podatku Belki.
W przedstawiony sposób możemy porównać różne oferty banków.
Top 5 lokat w maju
Jako podpowiedź przedstawiamy top 6 lokat w maju, na których można najwięcej zarobić, wpłacając 5 tys. zł na 3 miesiące:
- Idea Bank: Lokata HAPPY (4%) – 40,50 zł;
- BGŻ Optima: Lokata Bezkarna (4%) – 40,50 zł;
- mBank: 3-miesięczna lokata dla nowych klientów (4%) – 40,50 zł;
- BIZ Bank: Smart Lokata „na powitanie” (3,75%) – 37,97 zł;
- Raiffeisen Polbank: Lokata Mobilna (3,25%) – 32,91 zł;
- Bank Millennium: Lokata Mobilna (3,25%) – 32,91 zł.