Prawa i obowiązki inwestora zastępczego

2015-04-30 15:08:10

Inwestorem zastępczym może zostać osoba (lub podmiot) realizująca zadania inwestora głównego. Spotykamy się z określeniem „inwestor zastępczy” przy inwestycjach typu budowa dróg, osiedli mieszkaniowych czy domów jednorodzinnych. Warto poznać jego prawa i obowiązki.

Inwestor zastępczy realizuje wszystkie zadania inwestycyjne wynikające z umowy zawartej z inwestorem głównym. Nie ograniczają się one do procesu realizacji samej inwestycji, często obejmują również gromadzenie materiałów budowlanych, rozliczanie faktur, organizację podwykonawców, rozliczenia z nimi, dopilnowanie realizacji kolejnych etapów inwestycyjnych oraz późniejszego rozliczenia całej inwestycji.

Inwestor główny nie musi mieć wiedzy inwestycyjnej

W przetargach często biorą udział osoby lub podmioty gospodarcze, które nie muszą mieć specjalistycznej wiedzy inwestycyjnej. Wystarczy, że wygrają przetarg. Do realizacji inwestycji zatrudniają inwestora zastępczego, który specjalizuje się w tego typu zadaniach. Do głównych zadań inwestora zastępczego należy nadzór nad realizacją kolejnych etapów budowy, ich rozliczenie, a także bezpośredni kontakt z inwestorem głównym. Do obowiązków inwestora zastępczego należy również organizacja podwykonawców niezbędnych do realizacji  poszczególnych etapów inwestycyjnych i rozliczenie ich po zakończeniu tego zadania, zgodnie z umową inwestorską.

Jak wybrać inwestora zastępczego?

Wybór inwestora zastępczego nie jest łatwy. Trzeba się po prostu na tym znać. Musi to być firma specjalizująca się w realizacji określonych inwestycji, z dużym stażem zawodowym oraz pozytywną opinia w branży. Oczywiście, decydując się na zatrudnienie inwestora zastępczego, należy się liczyć z kosztami. Każdy inwestor zastępczy pobiera za swoje usługi określoną marżę, która wynika z umowy z inwestorem bezpośrednim. Nawet przy budowie domu jednorodzinnego wielu inwestorów głównych stara się zatrudnić inwestora zastępczego i tylko kontrolować postęp prac i rozliczenia z nim po zakończonej inwestycji.

Szczegółowy zakres obowiązków inwestora zastępczego

Szczegółowy zakres obowiązków inwestora zastępczego określa umowa pomiędzy inwestorem bezpośrednim a inwestorem zastępczym. Do jego głównych obowiązków należy zaliczyć wybór generalnego wykonawcy inwestycji, przekazanie mu dokumentacji technicznej, załatwienie wszystkich spraw prawnych, nadzór inwestorski, sprawdzanie jakości wykonywanych prac, odbiór wykonanych prac budowlanych, a także rozliczenie końcowe inwestycji. Decydując się na zatrudnienie inwestora zastępczego, należy jednak dokładnie sprawdzić w prawie budowlanym, jaki jest zakres czynności inwestora zastępczego.

Więcej obowiązków niż praw

Inwestor zastępczy ma w zasadzie więcej obowiązków niż praw. Głównym prawem przysługującym mu jest prawo do otrzymywania wynagrodzenia za wykonaną pracę. Inwestor główny ma obowiązek zapłacić inwestorowi zastępczemu zgodnie z umową z nim podpisaną, po rozliczeniu inwestycji i w określonym umową terminie. Jeżeli tego nie dokona, grożą mu odsetki karne. Koszt obsługi inwestycyjnej wynosi zazwyczaj 5–10 proc. wartości prac budowlanych.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam