Zerwanie umowy w Cyfrowym Polsacie jeszcze do niedawna wiązało się z dość dużymi problemami i kosztami. Od roku 2015 jest to jednak znacznie łatwiejsze.
Jeszcze do końca 2014 roku Cyfrowy Polsat stosował praktyki, które przez UOKIK zostały uznane za niedozwolone. Wśród nich na pierwszy plan wysuwał się długi, kilkumiesięczny okres wypowiedzenia umowy oraz automatycznie przedłużanie umów podpisywanych na czas oznaczony, na kolejny okres oznaczony. Po wprowadzeniu zmian wszystkich abonentów Cyfrowego Polsatu obowiązuje jednomiesięczny okres wypowiedzenia, a umowy na czas oznaczony zostaną przedłużone automatycznie, jednak już tylko na czas nieoznaczony.
Jak wypowiedzieć umowę?
Wypowiedzenie umowy, bez względu na to, czy została podpisana na czas oznaczony, czy nieoznaczony, można rozwiązać bez podawania przyczyny, z zachowaniem wspomnianego, jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że zanim dojdzie do zaprzestania świadczenia usługi, będzie musiał upłynąć jeden pełny cykl rozliczeniowy. Samo wypowiedzenie należy złożyć w formie pisemnej w punktach obsługi klientów Cyfrowego Polsatu lub Plusa albo przesłać listem na adres Centrum Obsługi Klienta.
Wysokość kar
Kary za zerwanie umowy zostaną naliczone tylko w sytuacji, gdy nasza umowa będzie zawarta na czas oznaczony i do jej wypowiedzenia dojdzie w trakcie jej obowiązywania.
Wysokość kary będzie równa kwocie ulgi, jaka została przyznana w ramach umowy, a jaka będzie odpowiadała jej proporcjonalnej wartości za okres od złożenia wypowiedzenia, do terminu jej wygaśnięcia. Pełną kwotę ulgi musimy więc podzielić przez wszystkie okresy rozliczeniowe, co da nam wysokość opłat za każdy pozostały do wypełnienia okres rozliczeniowy. Jeśli więc do zakończenia umowy pozostaje 5 miesięcy, zapłacimy tylko i wyłącznie za nie, gdyż wszystkie wcześniejsze opłaty uregulowaliśmy wraz z abonamentem.
Wypowiedzenie bez konsekwencji
W przypadku wszystkich umów obowiązujących przez czas nieoznaczony, ich zerwanie nie będzie niosło za sobą żadnych konsekwencji finansowych. Należy jednak pamiętać, że odpowiedni dokument powinniśmy złożyć przynajmniej jeden miesiąc przed datą, w której zechcemy zerwać współpracę.