Unia Europejska przeznaczyła dla Polski aż 82,5 mld euro w ramach dofinansowań na lata 2014-2020. Fundusze te mają być przeznaczone na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki, poprawę spójności społecznej i terytorialnej kraju, podnoszenie sprawności i efektywności administracji. Najważniejszym celem programów unijnych ma być jednak poprawa poziomu życia mieszkańców, dzięki wzrostowi gospodarczemu i wzrostowi zatrudnienia. Oto przegląd programów UE.
Unia Europejska, rozdzielając fundusze unijne na poszczególne państwa, kieruje się poziomem produktu krajowego brutto (PKB) przypadającego na każdego mieszkańca. W Polsce poziom PKB osiąga niecałe 70% średniego poziomu UE. Oznacza to, że według średniego poziomu unijnego nasz kraj zaliczany jest do regionu w okresie przejściowym.
Oprócz powyższego kryterium wielkość przyznanych każdemu państwu środków zależy także od wielu innych czynników i zawsze jest przedmiotem negocjacji z Komisją Europejską.
Infrastruktura i instrumenty zwrotne
W Polsce największe fundusze z UE mają być zainwestowane w infrastrukturę transportową - drogową i kolejową, a także w sferę innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców. Nadal fundusze będą wspierały ochronę środowiska, energetykę, a także projekty z dziedziny kultury, edukacji, zatrudnienia czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Unia Europejska, oprócz bezzwrotnych dotacji, udostępnia także tzw. instrumenty zwrotne, czyli pożyczki i kredyty. Są one przeznaczone zarówno dla przedsiębiorców, jak i samorządów.
W latach 2014-2020 w Polsce zostaną wdrożone programy operacyjne, które będą zarządzane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a także programy regionalne, którymi kierować będą urzędy marszałkowskie.
Najwięcej środków z funduszy unijnych przeznaczono na Program Infrastruktura i Środowisko - 27,5 mld euro. Środki mają być wykorzystane na gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, rozwój infrastruktury technicznej kraju i bezpieczeństwo energetyczne.
Innowacja i edukacja
Nowy program wspierania innowacji - Program Inteligentny Rozwój - zostanie wsparty kwotą 8,6 mld euro. Środki te zostaną przede wszystkim przeznaczone na przedsięwzięcia z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych, biogospodarki, zdrowej żywności i jakości życia, tzw. inteligentne specjalizacje.
Na Program Wiedza Edukacja Rozwój z funduszy przeznaczono kwotę 5,4 mld euro. Mają być one wykorzystane na poprawę polityki i działań publicznych na rzecz rynku pracy, edukacji i całej gospodarki, a przede wszystkim na wsparcie szkolnictwa wyższego i na promocję innowacji społecznych.
Polska cyfrowa i techniczna
UE przeznaczyła także 2,2 mld euro na Program Polska Cyfrowa, którego celem jest zwiększenie dostępności do Internetu, a także stworzenie przyjaznej dla obywatela e-administracji.
Program Polska Wschodnia jest ponadregionalnym programem dla województw Polski Wschodniej, UE przeznaczyła na niego dofinansowanie w kwocie 2 mld euro.
Program Pomoc Techniczna ma zapewnić sprawne działanie instytucji systemu wdrażania funduszy, jak również stworzenie skutecznego systemu informacji i promocji środków europejskich. Na ten cel UE przeznaczyła 0,7 mld euro.
Dodatkowo w Polsce będzie realizowany Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (fundusze rzędu 8,5 mld euro), a także Program Rybactwo i Morze (0,5 mld euro).