Dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez własnego konta bankowego. Czasami jednak łatwo się pogubić w gąszczu licznych ofert rachunków i trudno wybrać ten najlepszy. Sprawdźmy, na co zwracać uwagę, gdy szukamy konta bankowego.
Funkcjonowanie w dorosłym życiu często wymaga założenia konta bankowego, które jest niezbędne m.in. do rozliczeń z pracodawcą czy uczelnią. Nierzadko młodzi ludzie nie analizują parametrów takich kont, kierując się opinią o banku zasłyszaną od przyjaciół lub rodziców. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie zważywszy na to, że według statystyk Polacy są raczej wierni swojemu wyborowi i nie zmieniają kont zbyt często, a taka strategia może doprowadzić do wyboru niekorzystnej oferty.
Sprawdź też: Pracodawca przelał pensję na zamknięte konto - co teraz?
Zakładając konto w banku, powinniśmy przejrzeć dostępne na rynku oferty i wybrać najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb, biorąc pod uwagę kilka czynników.
Bank i typ konta
Zanim zaczniemy przeszukiwać oferty bankowe, powinniśmy przemyśleć własne potrzeby i wymagania względem konta. Musimy zdecydować, czy będziemy załatwiać wszystkie lub część spraw w oddziale banku, czy wyłącznie przez Internet lub telefon. W ofertach bankowych znajdziemy konta specjalnie dopasowane do potrzeb studenta, a także dla osób zaczynających pierwszą pracę. Szukając rachunku dla siebie, warto wybrać instytucję finansową, która ma placówkę blisko naszego miejsca zamieszkania. W ten sposób będziemy mieli blisko do bankomatu, a także załatwimy na miejscu wszystkie sprawy.
Koszty obsługi konta
Jedną z podstawowych rzeczy, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając konto dla siebie, są opłaty związane z założeniem i prowadzeniem rachunku. Przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z tabelą opłat i prowizji. Zwróćmy szczególnie uwagę na wysokość opłat za:
- prowadzenie rachunku – zwykle naliczana jest ona miesięcznie, ale można także znaleźć darmowe konta;
- wydanie i obsługę karty debetowej – najczęściej banki nie pobierają opłaty za wydanie karty lub jej wznowienie, ale za użytkowanie - owszem;
- korzystanie z bankomatów – przede wszystkim warto poznać cennik za korzystanie z bankomatów obcych banków;
- przelewy – w niektórych bankach przelewy przez Internet są darmowe, najdroższe są przelewy zlecane telefonicznie.
Sprawdź też: Kiedy bank przyśle kartę do konta?
Warto podkreślić, że po ostatnich, marcowych obniżkach stóp procentowych wiele banków zaczęło na przełomie ubiegłego i bieżącego miesiąca podnosić koszty obsługi rachunków bieżących. Jeśli więc zmieniamy konto teraz, zerknijmy nie tylko do aktualnej tabeli opłat i prowizji, ale też sprawdźmy, czy bank nie przygotował już zmian w TOiP i za miesiąc lub dwa opłaty nie zostaną zwiększone.
Usługi dodatkowe
Zakładając konto w banku, często chcemy korzystać także z innych usług, np. limitu w koncie lub kredytu odnawialnego. Jest to rozwiązanie korzystne dla właściciela rachunku, w związku z tym warto zapytać o taką możliwość w banku przed założeniem rachunku. Wśród usług dodatkowych możemy także spotkać różne pakiety ubezpieczeń (zdrowotnych, na życie, assistance), możliwość inwestycji w lokaty na zasadach promocyjnych, programy rabatowe itp.