Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i szybki rozwój Internetu sprawiły, że coraz częściej nie zauważamy granic państw. Chętnie również korzystamy z zakupów zagranicznych realizowanych przez Internet. Wielu Polaków mieszkających i zarabiających za granicą ponadto często przesyła pieniądze do bliskich w kraju. Sprawdźmy, kiedy przelew zagraniczny dotrze na konto odbiorcy.
Przelew to najprostsza, najszybsza i najbezpieczniejsza metoda zapłaty za kupiony towar lub przesłania środków komuś bliskiemu. Wysyłając pieniądze za granicę, musimy jednak wziąć pod uwagę kursy walut, a te zmieniają się nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Dla rozliczeń bezgotówkowych stosowany jest kurs kupna albo sprzedaży dla dewiz, natomiast przy rozliczeniach gotówkowych – kurs kupna lub sprzedaży dla pieniędzy.
SEPA i SWIFT
Średni czas dokonywania przelewów zagranicznych trwa kilka dni. Wszystko zależy od tego, w jakim banku posiadamy konto, czyli kiedy dokonywane są w danej instytucji finansowej sesje wychodzące i przychodzące, a także od działania międzynarodowych systemów spinających banki na całym świecie, czyli SEPA (Single Euro Payments Area) i SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Przelewy SEPA można dokonywać jedynie w euro w obrębie krajów EU. Przelewy SWIFT realizowane są w walucie obcej na całym świecie.
Czas
W przypadku euro najtańsze i najdogodniejsze są przelewy SEPA, ponieważ środki księgowane są na rachunku odbiorcy w następnym dniu roboczym po dokonaniu przelewu. Średni czas oczekiwania na przelew SWIFT to do 3 dni roboczych od momentu zlecenia. W tym przypadku możemy jednak dokonać wyboru trzech opcji dat zaksięgowania:
- Spot - oznacza drugi dzień roboczy następujący po dniu przyjęcia zlecenia polecenia wypłaty,
- Tomnext - dzień roboczy następujący po dniu przyjęcia zlecenia polecenia wypłaty,
- Overnight - to dzień przyjęcia zlecenia polecenia wypłaty, w przypadku, gdy zostanie zlecony do godziny 13:00, może pojawić się u adresata już w tym samym dniu.
Koszty
Koszty za dokonanie przelewu zagranicznego rozliczane są w trzech taryfach. Opcja SEPA jest najtańsza - kosztuje zwykle 5 zł - zależnie od taryfy opłat i prowizji poszczególnych banków. W SHA opłaty banku nadawcy spadają na zleceniodawcę, a banku odbiorcy na odbiorcę.
Za przelewy SWIFT można zapłacić według trzech instrukcji kosztowych: SHA - płaci nadawca i odbiorca, OUR - za wszystko płaci zleceniodawca lub BEN - wszystkie opłaty pokrywa odbiorca.