Kupno nowego, flagowego smartfona to dla wielu osób marzenie, które w związku z wysoką ceną urządzenia trzeba w wielu przypadkach odłożyć w czasie. Sprawdzamy, jak najkorzystniej z finansowego punktu widzenia dokonać takiego zakupu.
Smartfony z tzw. wyższej półki to urządzenia, które jakością wykonania, ale przede wszystkim wydajnością i stabilnością działania, są w stanie spełnić nasze oczekiwania w praktycznie każdej chwili. Taki komfort niestety kosztuje, a każda kolejna wersja flagowych modeli najbardziej znanych producentów wiąże się z koniecznością wydania nawet do ponad 3 tysięcy zł. Czy jest sposób, aby obniżyć tę wysoką cenę?
Telefon u operatora
Pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi nam na myśl, jest dokonanie zakupu smartfona wraz z umową abonamentową u jednego z operatorów. Wiele osób sądzi, że miesięczne opłaty z tego tytułu, plus cena samego urządzenia, nigdy nie okażą się korzystnym rozwiązaniem. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że korzystanie z telefonu komórkowego, nawet najtańszego, w każdym przypadku będzie wymagało posiadania odpowiedniej karty SIM, a więc też jej regularnego zasilania, czy to w ramach doładowań, czy opłat abonamentowych. Jeśli dodatkowo zależy nam na wyższej jakości usług telekomunikacyjnych, sam koszt współpracy z operatorem może być bardzo wysoki. W takich sytuacjach zakup smartfona wraz z usługą telekomunikacyjną może być doskonałym wyborem. Należy jednak pamiętać, aby cenę urządzenia analizować również pod kątem miesięcznych opłat i naszych potrzeb, a więc ilości wykonywanych rozmów, wysyłanych SMS-ów czy korzystania z Internetu.
Bezpośredni zakup w sklepie
W dobie Internetu i niewiarygodnie wręcz dużej konkurencji na rynku urządzeń mobilnych, warto przed zakup porównać ceny w sklepach stacjonarnych, internetowych czy nawet na portalach aukcyjnych. Im mniej czasu upłynęło od premiery, tym różnice w cenie będą mniejsze, jednak już po kilku miesiącach powinny być na tyle zauważalne, aby korzyści związane z odpowiednią analizą rynku stawały się warte poświęcenia nawet większej ilości czasu. Pamiętajmy jednak zawsze, że żaden smartfon nie ukaże nam swojej pełnej funkcjonalności bez wsparcia operatora telekomunikacyjnego, a to przecież dodatkowy koszt.
Raty
Alternatywą dla obu wymienionych powyżej rozwiązań może być kupno urządzenia na raty. W takim przypadku należy jednak sprawdzić nie tylko cenę, ale koszty obsługi kredytowej, na czele z odsetkami i dodatkowymi prowizjami i ubezpieczeniami.