Auto na firmę: w leasing, na kredyt czy za gotówkę?

2015-03-27 10:17:34

W wielu firmach samochód jest niezbędnym narzędziem prowadzenia biznesu. Zakup auta jest zawsze dużym wydatkiem, który przedsiębiorcy często nie są w stanie lub nie chcą ponieść z własnej kieszeni. Co zatem lepiej wybrać: leasing, kredyt czy zakup za gotówkę?

Zakup auta do celów służbowych można sfinansować w różny sposób. Warto jednak wybrać taki, który nie tylko będzie korzystny z punktu widzenia podatkowego, a także nie zrujnuje budżetu przedsiębiorstwa.

Gotówka do wydania

Jeśli firma posiada odpowiednią ilość wolnych środków, może zdecydować się na zakup samochodu za gotówkę. Takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Na pewno auto szybciej znajdzie się w posiadaniu przedsiębiorcy, ponieważ procedura zakupu jest dość krótka, pozbawiona skomplikowanych formalności. Do tego nie trzeba ponosić kosztów dodatkowych, jak prowizje czy odsetki. Problem jednak w tym, że nie każda firma, szczególnie mała, może pozwolić sobie na zamrożenie części kapitału w pojeździe.

Wizyta w banku

Sposobem na ominięcie konieczności wydania gotówki jest sfinansowanie zakupu auta kredytem. W tym wypadku należy przeanalizować różne oferty, porównać je (np. z użyciem narzędzi internetowych udostępnianych przez Comperia.pl) i w ten sposób wybrać najlepszy produkt. Wybór jest duży - od klasycznego kredytu samochodowego, poprzez np. kredyt obrotowy dla małych i średnich firm, po kredyt inwestycyjny, bo przecież auto też może być inwestycją. Pamiętajmy jednak, że w momencie chęci sprzedaży auta przed zakończeniem spłacania go, możemy mieć z tym problemy.

Samochód w leasingu

Dużą popularnością wśród przedsiębiorców cieszy się leasing. W ramach tej formy finansowania otrzymujemy do dyspozycji auto, za co płacimy co miesiąc raty (opłatę). Wszystko to na podstawie podpisanej wcześniej umowy. Wymaga to jednak poniesienia pewnych kosztów na początku w postaci wkładu własnego (zwykle 10 proc.), jednak nie wymaga to jednorazowej dużej inwestycji środków.

Leasingodawca, dzięki swoim kontaktom, ma możliwość wynegocjowania tańszego ubezpieczenia AC niż byłby to w stanie zrobić sam leasingobiorca, a ponadto może także zapewniać serwisowanie samochodu. Wszystko zależy od zapisów konkretnej umowy leasingowej. Po zakończeniu trwania takiej umowy można odkupić pojazd za cenę wcześniej ustaloną w umowie. Można również zrezygnować z auta i oddać go właścicielowi, czyli leasingodawcy, i podpisać kolejną umowę na następne auto.

Nie bez znaczenia są tu również kwestie podatkowe. Przy leasingu operacyjnym raty leasingowe można potraktować jako koszty uzyskania przychodu, a przy leasingu finansowym kosztami są odsetki rat oraz amortyzacja. 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam