Wiele osób nie toleruje kart kredytowych, ponieważ już samo słowo „kredyt” przyprawia ich o dreszcze. Tymczasem karta kredytowa może być naprawdę tania.
Za pośrednictwem kart kredytowych zaciągamy kredyt w banku. Może to być przy tym najtańszy kredyt na rynku bankowym, bo darmowy.
Zasady korzystania z kart kredytowych
Posiadając kartę kredytową, bez problemu możemy zaciągać kredyt w banku bez zbędnych procedur. Jeżeli tylko spełnimy określone warunki, może to być nawet pożyczka nieoprocentowana. Będzie tak, jeżeli rozliczymy się z powstałego na karcie zadłużenia w okresie bezodsetkowym, sięgającym zwykle ok. 2 miesięcy. Jeżeli w tym czasie właściciel karty spłaci wykorzystaną kwotę w całości, nie zostaną pobrane żadne odsetki.
Standardowo karty kredytowe wiążą się z prowizjami za udostępnianie ich przez banki. Opłaty tego rodzaju mogą być pobierane rocznie (zwykle jest to 1,5% kwoty limitu) lub miesięcznie (przeważnie kilka złotych). A co z oprocentowaniem? To zwykle wywindowane jest do górnej granicy maksymalnego oprocentowania, jakie dopuszcza ustawa. Obecnie jednak - ze względu na niskie stopy procentowe NBP - jest bardzo niskie i wynosi zaledwie 10% w skali roku.
Kredyt dla każdego
Karty kredytowe są w stanie zaspokoić potrzeby wszystkich grup klientów. Jeśli tylko nasza zdolność kredytowa na to pozwala, możemy wnioskować o limit w takiej wysokości, jaka będzie dla nas odpowiednia - obojętnie czy będzie do 500 zł czy 50 tys. zł. Za pośrednictwem kart kredytowych można płacić w sklepach, zakładach usługowych oraz przez Internet, a także pobierać gotówkę z bankomatów (choć w przypadku większości kart wypłaty gotówkowe nie pozwalają na korzystanie z okresu bezodsetkowego).
Kolejnym plusem płatności kartami kredytowymi są różnego typu programy lojalnościowe i rabatowe, dzięki którym możemy płacić za wybrane usługi taniej. Jest tak to możliwe np. dzięki Karcie kredytowej VITAY wydawanej przez PKO Bank Polski. Za jej pośrednictwem można skorzystać z programu lojalnościowego PKN Orlen.
Wystarczy wypełnić wniosek
Aby ubiegać się o kartę kredytową, należy złożyć w banku wniosek o jej wydanie. Przede wszystkim – jak przy innych kredytach – należy mieć określoną zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową. Jeżeli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, możemy podpisać umowę o kartę, którą otrzymamy pocztą.
Aktywacja karty
Aktywacja karty kredytowej odbywa się albo w oddziale banku, na infolinii albo w bankomacie. Jest bezpłatna. Jeżeli ktoś posiada rachunek osobisty w danym banku, w którym zawnioskował o kartę, może aktywować kartę również za pośrednictwem bankowości elektronicznej. To, które metody aktywacji akceptuje bank, zależy od jego regulaminu.
W przypadku utraty karty należy jak najszybciej zgłosić zdarzenie w banku, by ją zablokować.