Ubezpieczenie pomostowe - jak obniżyć jego koszty?

2015-03-31 15:17:31

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością uregulowania wielu formalności i poniesienia kosztów, które nie są związane bezpośrednio ze spłatą kredytu. Jednym z nich jest ubezpieczenie pomostowe.

Specyfika działania kredytu hipotecznego polega na tym, że jest to kredyt celowy, udzielany na zakup lub budowę konkretnej nieruchomości. To właśnie ona staje się później głównym zabezpieczeniem dla banku, a wpis hipoteczny w księdze wieczystej nie pozwoli nam o tym zapomnieć, aż do momentu uregulowania całego zobowiązania.

Rola ubezpieczenia pomostowego

Cały problem polega na tym, że zanim dokonamy wpisu hipotecznego do KW, musimy stać się właścicielami danej nieruchomości, zostając wpisani do jej księgi wieczystej, która w przypadku mieszkań i domów z rynku pierwotnego może wymagać założenia. Zanim więc dopełnimy wszelkich formalności, bank nie będzie posiadał odpowiedniego zabezpieczenia dla pożyczonych nam środków.

W tym miejscu właśnie pojawia się temat ubezpieczenia pomostowego, które z założenia ma chronić bank przed ewentualnymi trudnościami ze odzyskaniem należności.

Ile to kosztuje?

Choć każdy bank może stosować inny sposób ściągania środków na rzecz ubezpieczenia pomostowego, to najczęściej spotykamy się z czasowym podwyższeniem marży kredytu o około 1 proc. Rzadziej banki oczekują od nas opłacenia składki ubezpieczeniowej z góry, za dany okres - kwartał, półrocze, a nawet cały rok.

Warto przy okazji dodać, że z formalnego punktu widzenia, umowa ubezpieczeniowa jest zawarta między bankiem a samym ubezpieczycielem. Dane kredytobiorcy nawet się na niej nie pojawiają. Jest on zmuszony jedynie do pokrycia kosztów.

Czas to pieniądz

Z punktu widzenia kredytobiorcy najważniejszą kwestią w początkowej przygodzie z kredytem hipotecznym jest możliwie szybkie dokonanie wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe płacimy bowiem tylko do tego momentu (dokładniej: do czasu powiadomienia banku o dokonaniu wpisu).

Standardowo przy mieszkaniach z rynku wtórnego na ustanowienie wpisu w KW przychodzi czekać od 3 do 6 miesięcy. W przypadku mieszkań nowych - nawet ponad rok. Choć samego ubezpieczenia nie ominiemy, to możemy starać się obniżyć jego koszt przez możliwie najszybsze dopełnienie wymagań związanych z założeniem księgi i dokonaniem wpisu, a następnie błyskawiczne poinformowanie banku o tym fakcie. Każdy miesiąc będzie miał znaczenie dla ostatecznego kosztu naszego kredytu.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam