Osoby, dla których głównym źródłem dochodów jest działalność rolnicza, z pewnością nie mogą czuć się uprzywilejowaną grupą klientów bankowych. Nie oznacza to jednak, że pozostają bez szans na zaciągnięcie nawet wysokokwotowego kredytu pod hipotekę.
Zaciągnięcie kredytu, czy to gotówkowego, czy hipotecznego, będzie się wiązało z koniecznością wykazania odpowiedniej zdolności kredytowej. Jeśli takową posiadamy, a nasza historia kredytowa jest bez zarzutów, bank nie będzie stawiał przed nami dodatkowych przeszkód na drodze po pożyczkę. Warto jednak pamiętać, że cała procedura weryfikacyjna będzie wyglądała zupełnie inaczej w przypadku osoby pracującej na etat, a inaczej dla rolnika.
Trudności z analizą zdolności kredytowej
Specyfika działalności rolniczej polega na tym, że osiągane z niej dochody są uzależnione od wielu czynników, których nie da się jednoznacznie przewidzieć i przeszacować. Złe warunki atmosferyczne, polityka cenowa i międzynarodowe stosunki gospodarcze mogą mieć ogromny wpływ na zyski i straty rolników. Z tego też powodu wiele banków dość niechętnie patrzy na tę grupę zawodową, stosując wobec niej zwiększone wymagania w kwestii udokumentowania osiąganych zarobków. Nie oznacza to jednak, że rolnik jest z góry skazany na porażkę.
Niezbędne dokumenty
Poza standardowymi procedurami formalnymi, rolnicy muszą przedstawić w banku kilka dodatkowych dokumentów, które pozwolą na lepsza ocenę ich zdolności, ale przede wszystkim wiarygodności kredytowej.
Na pierwszym miejscu znajduje się stosowne oświadczenie z urzędu gminy, potwierdzające fakt prowadzenia przez nas gospodarstwa rolnego. Kolejna kwestia to potwierdzenie terminowego odprowadzania składek do KRUS-u. Następnie bank zechce ocenić naszą sytuację finansową, a w tym przypadku musimy liczyć się z koniecznością udokumentowania przychodów z ostatnich 6-12 miesięcy. Mogą to być zarówno rachunki, faktury, jak i wyciąg z konta osobistego. Warto w tym miejscu dodać, że wiele banków respektuje także dopłaty bezpośrednie jako czynnik zwiększający zdolność kredytową.
Gdzie szukać kredytu hipotecznego?
Banki obecnie nie mówią już otwarcie o specjalnych ofertach dla rolników, ale też nie zamykają przed nikim drogi po kredyt. Warto więc szukać najlepszych ofert kredytów hipotecznych i próbować swoich sił w bankach proponujących najkorzystniejsze warunki. Dobrym rozwiązaniem będzie też skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który ułatwi nam przejście przez całą procedurę bankową.