Kredytu i pożyczki hipoteczne to zobowiązania długoterminowe, sięgające nawet do 35 lat. Pytanie tylko, który bank pożyczy pieniądze na aż tak długi czas.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, banki mogą udzielać kredytów hipotecznych na okres maksymalnie 35 lat, choć sugerowany jest najdalej 25-letni okres kredytowania. Co oczywiste, im dłuższy okres spłaty, tym większe koszty. Czasami jednak 30-letni czas spłaty jest niezbędny, by móc uzyskać kredyt w interesującej nas wysokości, ponieważ na mniejszą ilość rat nie pozwala nasza zdolność kredytowa.
Kredyty hipoteczne
Kredyt hipoteczne to najtańsze, ale też opatrzone najdłuższym okresem spłaty produkty bankowe. Wiele instytucji jest w tej kwestii przychylnych klientom, oferując wspomniany, 35-letni okres kredytowania. Wśród nich należy wymienić:
- Deutsche Bank,
- Bank Pocztowy,
- PKO BP,
- ING Bank Śląski,
- mBank,
- Credit Agricole,
- Bank Millennium,
- BOŚ Bank,
- Citi Handlowy,
- BNP Paribas,
- Getin Bank,
- BGŻ.
Kredyty hipoteczne na 30 lat
Kredyt na maksymalnie 30 lat zaciągniemy natomiast np. w:
- Banku Pekao,
- BZ WBK,
- Alior Banku,
- eurobanku,
- Raiffeisen Polbanku,
- Banku BPS,
- Banku BPH.
Oczywiście są to tylko maksymalnie dopuszczalne okresy, a propozycja danej instytucji będzie w głównej mierze zależna od zdolności i wiarygodności kredytowej wnioskodawcy.
Pożyczki hipoteczne
Kolejny rodzaj produktów hipotecznych, czyli pożyczka pod hipotekę na dowolny cel, to zupełnie inne podejście do maksymalnego okresu kredytowania. O ile pożyczka, jak i kredyt hipoteczny, mają wiele podobnych cech i założeń wynikających z umowy, o tyle podejście do maksymalnego okresu spłaty jest mocno odmienne. Górna granica to w tym przypadku 30 lat i na tyle pożyczy środki w:
- Banku BPH,
- Banku Pocztowym,
- BOŚ Banku,
- Alior Banku,
- mBanku.
Do porównania, Raiffeisen Polbank i BNP Paribas pożyczą pod hipotekę na maksymalnie 20 lat, a w Banku BPS okres ten to zaledwie 15 lat.