Uzyskanie kredytu hipotecznego jest uzależnione w głównej mierze od naszej zdolności kredytowej. Warto jeszcze przed złożeniem wniosku dowiedzieć się, w jaki sposób można poprawić swój wynik. Im wyższa zdolność kredytowa, tym wyższą kwotę i lepsze warunki spłaty możemy uzyskać.
Od zdolności kredytowej zależy w głównej mierze to, czy uzyskamy kredyt. Zbyt niski dochód może spowodować, że dostaniemy odmowną decyzję i bank nie zgodzi się nam pożyczyć. Warto wiedzieć, jak zdolność jest obliczana w danej instytucji i co możemy zrobić, by poprawić swój wynik.
Od badania zdolności kredytowej nie uciekniesz
Każdy bank weryfikuje kredytobiorcę podczas procedury rozpatrywania wniosku kredytowego. Badana jest jego sytuacja materialna i zawodowa. Pod uwagę brane są także różnego typu wydatki i czynniki, które mogą mieć duży wpływ na wiarygodność klienta w oczach banku.
Kredyt jest przyznawany, jeśli analiza wykaże, że jesteśmy kredytobiorcami wiarygodnymi o stabilnej sytuacji, która pozwoli na spłatę zobowiązania wraz z odsetkami.
Na korzyść kredytobiorcy zadziałają:
- Udokumentowane dochody. Najkorzystniejsza jest umowa o pracę, ale obecnie także dochody innego typu (np. umowy cywilnoprawne) są brane pod uwagę przez bank.
- Niskie koszty comiesięcznych wydatków. Brak innych kredytów, kart kredytowych, alimentów i innego typu kosztów będzie dużym plusem.
- Niskie koszty utrzymania rodziny. Im więcej z zarabianych pieniędzy zostaje nam w portfelu, tym nasza zdolność jest wyższa.
- Pozytywna historia kredytowa.
Jak zwiększyć szanse na kredyt?
Aby znacząco zwiększyć swoje szanse w staraniach o kredyt hipoteczny, warto rozważyć poniższe sposoby na poprawę swojej sytuacji i podniesienie zdolności kredytowej. Oto lista działań, które znacząco wpłyną na kalkulacje związane z naszą zdolnością kredytową:
- Wkład własny – im większy, tym lepiej. Zyskujemy wówczas w oczach banku, jako osoby zaradne i oszczędne. Poza tym nie musimy zaciągać aż tak wysokiego zobowiązania, jeśli posiadamy odłożone pieniądze.
- Troska o historię kredytową – wszelkie zobowiązania starajmy się regulować w terminie. Negatywna historia kredytowa może całkowicie zamknąć nam drogę do kredytu.
- Zmniejszenie limitów w kontach osobistych, rezygnacja z kart kredytowych – te czynniki obniżają naszą zdolność kredytową. Warto zrobić porządek w osobistych i domowych finansach. Zamknięcie nieużywanych kart, spłata obciążonych rachunków wpłynie bardzo korzystnie na naszą zdolność kredytową.
Jeśli to wszystko będzie wciąż niewystarczające, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu wspólnie z rodziną. W wielu przypadkach jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które znacząco ułatwia starania o finansowanie w banku.