Leasing a zawieszenie działalności

2015-03-27 15:47:50

Kredytowanie lub leasingowanie zakupu środków trwałych przez firmę jest wygodnym i często praktykowanym sposobem na rozwój działalności. Pewne obawy przedsiębiorców budzi sytuacja, w której działalność musiałaby być zawieszona. Co wówczas dzieje się z leasingowanym przedmiotem? Czy umowa leasingowa obowiązuje bez zmian?

Przedsiębiorca, który postanowił zawiesić działalność, wciąż ma obowiązki względem drugiej strony umowy leasingowej. Zobowiązanie finansowe nie ustaje wraz z zawieszeniem działalności.

Kto i na ile czasu może zawiesić działalność?

Zawieszenia działalności może dokonać każdy przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Firmę można zawiesić na okres od jednego miesiąca do dwóch lat.

W trakcie zawieszenia działalności przedsiębiorca:

  • Nie może prowadzić aktywnej działalności gospodarczej.
  • Nie musi opłacać składek ZUS ani składać deklaracji VAT, ani opłacać zaliczek na podatek dochodowy.
  • Musi regulować zobowiązania firmy, które powstały przed datą zawieszenia działalności.

Co z przedmiotem leasingu?

W przypadku, gdy przedsiębiorca zawiesza działalność gospodarczą, możliwe są trzy scenariusze związane z przebiegiem okresu leasingowania:

  • Przedsiębiorca może zwrócić leasingodawcy przedmiot umowy leasingowej. Wówczas musi dokonać rozliczenia na podstawie obowiązującej go umowy.
  • Przedsiębiorca może dokonać wcześniejszego wykupu przedmiotu leasingowanego.
  • Istnieje również możliwość dalszego spłacania rat w umowie leasingowej. Zawieszenie działalności gospodarczej nie ma wówczas wpływu na sposób kontynuowania takiej umowy.

Koszty uzyskania przychodu

Warto wiedzieć, że raty kredytowe i leasingowe opłacane w trakcie zawieszenia działalności, ale dotyczące umowy zawartej wcześniej, gdy działalność była prowadzona, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Nie można natomiast rozliczać w ten sposób kosztów związanych z eksploatacją np. w przypadku leasingowanego samochodu – kosztów paliwa.

Zawieszenie działalności nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku zapłaty zgodnie z umowami, które zostały zawarte. Umowę kredytową bądź leasingową można oczywiście wypowiedzieć, ale zazwyczaj jest to najmniej korzystne rozwiązanie.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam