Opóźnienia w płatnościach zdarzają się w wielu firmach. Oczekiwanie na uregulowanie zaległych rachunków jest nieprzyjemne i frustrujące. Zamiast biernie zastanawiać się, czy klient w ogóle uiści należność, można rozważyć odsprzedanie wierzytelności i mieć problem z głowy od ręki.
Wykup wierzytelności to usługa adresowana przede wszystkim do firm. To w biznesie najczęściej zdarzają się dotkliwe opóźnienia w otrzymywaniu pieniędzy za udzielone świadczenia lub sprzedany towar. Nie warto zwlekać i miesiącami odkładać decyzji o sprzedaży wierzytelności. Po długim czasie może to być już mało opłacalne rozwiązanie.
Jak sprzedać długi?
By sprzedać wierzytelność, należy przede wszystkim wybrać firmę windykacyjną, z którą chcemy współpracować. Najlepiej kierować się opiniami na temat działalności danej firmy. Wiele podmiotów działa na rynku od wielu lat, posiada przy tym ugruntowaną pozycję i dobrą renomę. Nie dajmy się skusić podejrzanym ofertom.
Gdy dokonamy już wyboru firmy windykacyjnej, reszta działań będzie szybka i prosta:
- Kontaktujemy się z wybraną firmą poprzez formularz on-line lub telefonicznie.
- Podajemy informacje związane z wierzytelnością i dłużnikiem, następnie czekamy na analizę naszej sprawy.
- Firma windykacyjna dokonuje analizy dłużnika. Weryfikuje jego sytuację i ustala, czy istnieje szansa na odzyskanie długu.
- W zależności od wyników analizy i dokładnych ustaleń, firma windykacyjna przygotowuje ofertę wykupu wierzytelności.
Jakie wierzytelności można sprzedać?
Najczęściej odsprzedawane są niezapłacone faktury, nakazy zapłaty, noty odsetkowe i weksle. Zdarzają się jednak indywidualnie ustalane wykupy wierzytelności innego typu. Nawet jeśli mamy do ściągnięcia jakiś nieszablonowy dług, warto skontaktować się z przedstawicielem wybranej firmy windykacyjnej i poprosić o analizę sytuacji.
Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty, warto porównać i przeanalizować propozycje kilku firm. Zwróćmy uwagę na koszty danych operacji i na renomę wybranych instytucji. To gwarancja zadowolenia i odzyskania słusznej ilości środków.