Reklama

Artykuł

Obraz wprowadzający do artykułu

Wartość rynkowa a wartość odtworzeniowa nieruchomości

kredyty hipoteczne

Chcąc kupić, sprzedać czy ubezpieczyć mieszkanie czy dom, musimy znać ich wartość. Okazuje się jednak, że jej wyliczenie może być skomplikowane, bo czym innym jest wartość rynkowa, a czym wartość odtworzeniowa nieruchomości. Oto czym różnią się od siebie te pojęcia i do czego się odnoszą.

Rozróżnienie wartości rynkowej od wartości odtworzeniowej nieruchomości może nam się przydać niejednokrotnie. Co prawda ostatecznie wyceny dokonuje rzeczoznawca, jednak definicje pozwolą nam być przygotowanym na wiele możliwości, a także lepiej zrozumiemy, dlaczego nieruchomość została wyceniona na taką, a nie inną kwotę.

Wartość odtworzeniowa

Wartość odtworzeniowa odpowiada kosztom odtworzenia przedmiotu, czyli np. jego remontu lub odbudowy. Wartość tę wyznacza się dla nieruchomości, które z uwagi na obecne użytkowanie lub przeznaczenie nie są lub nie mogą być przedmiotem obrotu rynkowego, jak również wówczas, gdy konieczne jest np. obowiązkowe ubezpieczenie budynków od ognia i innych zdarzeń losowych.

Określając wartość odtworzeniową, należy oszacować:

  • wartość gruntu przy istniejącym użytkowaniu,
  • koszt odtworzenia brutto budynków i innych składników nieruchomości,
  • wartość zużycia budynków i innych składników wynikającego z wieku, stanu technicznego, zestarzenia się ekonomicznego i funkcjonalnego, na skutek wpływu czynników środowiskowych i innych,
  • koszt odtworzenia netto jako różnicy kosztu odtworzenia brutto i potrąceń odpowiadających wartości zużycia.

Określenie wartości gruntu nie jest trudne, ponieważ szacuje się ją jako koszty zakupu takiej samej działki o takich samych cechach. Części składowe gruntu szacuje się jako kwotę równą kosztom ich odtworzenia lub kosztom ich zastąpienia, pomniejszonym o wartość ich zużycia.

Wartość rynkowa

Pojęcie wartości rynkowej jest pojęciem mniej skomplikowanym i częściej używanym. Jest to odwzorowanie ceny, za jaką można sprzedać daną nieruchomość w konkretnie oznaczonym czasie i miejscu. Jest to wielkość szacunkowa, określona przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Według ustawy o gospodarce nieruchomościami jest to najbardziej prawdopodobna cena, możliwa do uzyskania na rynku, określona z uwzględnieniem cen transakcyjnych przy przyjęciu gdy: strony umowy były od siebie niezależne, nie działały w sytuacji przymusowej oraz miały stanowczy zamiar zawarcia umowy, a także upłynął czas niezbędny do wyeksponowania nieruchomości na rynku i do wynegocjowania warunków umowy.

Wybór należy do rzeczoznawcy

To, który sposób określania wartości nieruchomości zostanie wykorzystany w danej sytuacji, uzależnione jest od przyjętych rodzajów czynników wpływających na wartość nieruchomości, a także od podejścia, które zastosujemy. Dodajmy, że to rzeczoznawca majątkowy, uwzględniając w szczególności cel wyceny, rodzaj i położenie nieruchomości, przeznaczenie w planie miejscowym, stan nieruchomości oraz dostępne dane o cenach, dochodach i cechach nieruchomości podobnych, określa sposób wyceny.

Reklama