Czy umowa-zlecenie pozwoli skorzystać z MdM-u?

2015-02-28 10:09:40

Mieszkanie dla Młodych to program rządowy, który ma celu wspomóc finansowo osoby zamierzające nabyć swoje pierwsze mieszkanie. Czy na uzyskanie dopłaty z MdM-u mogą też liczyć osoby zatrudnione w ramach umów-zleceń?

MdM, to program przeznaczony dla osób do 35 roku życia. W przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego z małżonków. Beneficjenci mogą liczyć na dopłaty wynoszące 10 lub 15% wartości kredytu, w zależności od tego, czy wychowują dzieci. Dodatkowo mogą zyskać kolejne 5% dopłaty już podczas spłaty kredytu.

Dofinansowanie z MdM-u można uzyskać na kupno lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego albo jego budowę. Osoba starającą się o dofinansowanie nie może być właścicielem ani współwłaścicielem żadnego lokalu mieszkalnego. Nabyte w ramach MdM mieszkanie nie może być przez 5 lat sprzedane, a kredyt hipoteczny musi być wzięty na co najmniej 50% wartości nieruchomości.

Umowy-zlecenia

Umowa-zlecenie to porozumienie stron, na podstawie którego zleceniodawca zleca wykonanie jakiejś czynności, a zleceniobiorca zobowiązuje się taką usługę wykonać na określonych warunkach.

Banki najchętniej udzielają kredytów hipotecznych osobom zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony. W obliczu fakty, że coraz więcej ludzi pracuje na umowy o dzieło lub zlecenie, instytucje finansowe dostosowują się do tych okoliczności. Coraz więcej banków posiada w swojej ofercie kredyty hipoteczne dla osób zatrudnionych na umowę-zlecenie. Jednak kredytobiorca tak zatrudniony musi liczyć się z większymi wymaganiami ze strony banku, np. w kwestii udokumentowania dochodu.

Potrzebne dokumenty

Instytucje finansowe najprzychylniej przyjmują umowy-zlecenia trwające nieprzerwanie od 12 miesięcy z tym samym pracodawcą. Każdy z banków ma w tym zakresie własne wytyczne. Ważne, żeby przedstawić wszystkie dotychczasowe umowy i rachunki oraz potwierdzenie zatrudnienia w przyszłości wystawione przez pracodawcę.

Jeżeli świadczenie usług miało miejsce również w poprzednim roku, ważny będzie PIT. Na jego podstawie banki wyliczają średni dochód. Dodatkowo możemy przedstawić w instytucji finansowej wyciągi z rachunku bankowego za miniony rok, które potwierdzą wpływ dochodu.

Współkredytobiorcy podniosą zdolność kredytową

Osoby zatrudnione na umowę-zlecenie i spełniający warunki MdM mają szanse na kredyt hipoteczny, tylko muszą przygotować się na więcej formalności. W sytuacji, gdy obawiamy się, że mamy zbyt niskie dochody, do kredytu możemy dołączyć wstępnych, czyli rodziców i rodzeństwo wraz z małżonkami, ojczyma, macochę, a także teściów.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam