Leasing kojarzy się w pierwszej kolejności z samochodami, jednak w ofercie leasingu przedmiotem umowy może być zarówno pojazd, jak również różnego typu urządzenia i oprogramowanie.
Nowoczesne firmy starają się nadążać za bieżącą technologią i trendami. Działalność w wielu dziedzinach wymaga obsługi komputerowej i odpowiedniego oprogramowania.
W leasing nawet oprogramowanie…
Specjalistyczne programy do projektowania czy obróbki materiałów kosztują wiele, a gdy pojawia się konieczność zakupu licencji na kilka stanowisk, łączna kwota wydatków jest ogromna. Z myślą o takich właśnie sytuacjach tworzone są oferty leasingu oprogramowania i sprzętu IT dla firm. Przedmiotem umów tego typu mogą być m.in.:
- oprogramowanie,
- komputery, notebooki, serwery,
- drukarki, kopiarki, skanery, projektory,
- aparaty cyfrowe,
- kasy fiskalne,
- UPS-y,
- sprzęt sieciowy.
…ale z komputerem
W leasing możemy wziąć środki trwałe, które firma leasingowa dzierżawi. Muszą to być sprecyzowane dobra materialne, oprogramowanie samo w sobie nie jest dobrem materialnym, dlatego może podlegać takim umowom, gdy zostanie zakupione razem z innym sprzętem z zakresu IT, np. komputerami. Do tego dochodzi jeszcze komplikacja z uwagi na przepisy o prawie autorskim oraz konieczność wykupywania aktualizacji – to powoduje, że wiele osób rezygnuje z możliwości wzięcia oprogramowania w leasing, uznając, że procedura pozyskania tego świadczenia jest zbyt skomplikowana.
Czasem lepiej na kredyt
Na krajowym rynku ofert leasingowych jest tylko kilka firm, które oferują opcję leasingu oprogramowania swoim klientom. W niektórych przypadkach może się okazać, że skorzystanie z tej opcji będzie na tyle skomplikowane i kłopotliwe, że lepszym wyjściem może się okazać zaciągnięcie kredytu na zakup danego produktu.
Ofertę leasingu sprzętu IT posiada m.in. EFL z grupy Credit Agricole (Leasing IT).
Alternatywy dla leasingu
Oferty finansowania zewnętrznego dla firm są obecnie tak rozbudowane, że każdy przedsiębiorca może z łatwością znaleźć produkt finansowy dopasowany do swoich potrzeb i celów biznesowych. Do wyboru, poza leasingiem, jest przecież także kredyt gotówkowy, karta kredytowa, kredyt odnawialny w koncie, kredyty inwestycyjne i hipoteczne. Warto przeanalizować wszystkie możliwości, porównać ich koszty i wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do specyfiki działalności firm.