Zerwanie umowy z dostawcą Internetu będzie wiązało się z koniecznością dostosowania do określonych terminów wypowiedzenia. Ile one wynoszą?
Przeprowadzka, rozwiązanie umowy bez podawania przyczyny, rezygnacja z usług operatora z powodu zmiany regulaminu lub cennika czy też po prostu wypowiedzenie umowy na czas określony po okresie jej obowiązywania wiąże się z koniecznością dostosowania do terminów wypowiedzenia. Ich długość nie wynika jednak z ustawy o prawie telekomunikacyjnym.
Regulaminy świadczenia usług telekomunikacyjnych
Terminy wypowiedzenia umowy o Internet z danym operatorem nie są regulowane odgórnie, a wynikają tylko i wyłącznie z regulaminu świadczonej usługi. W tym dokumencie operator ma obowiązek podania okresu, w jakim umowa zostanie rozwiązana po przyjęciu wypowiedzenia, jednak w praktyce może to być dowolny termin. Standardowo wynosi on jednak 30 dni i tak będzie w przypadku większości usług i operatorów działających w Polsce.
Okres wypowiedzenia a cykl rozliczeniowy
W przypadku złożenia wniosku o wypowiedzenie umowy należy pamiętać, że będzie on rozpatrzony dopiero po zakończeniu bieżącego cyklu rozliczeniowego. Jeśli więc na początku tego cyklu, czyli np. po miesiącu, złożymy wypowiedzenie z terminem 30-dniowym, to termin ten będzie liczony dopiero po zakończeniu cyklu rozliczeniowego, a więc od przyszłego miesiąca. Jeśli wypowiedzenie złożymy ostatniego dnia cyklu rozliczeniowego, termin wypowiedzenia będzie więc liczony od dnia kolejnego.
Zmiana regulaminu lub cennika usług
Jeśli operator zdecyduje się na wprowadzenie zmian do swojego regulaminu lub cennika, musi jednocześnie dać swoim klientom przynajmniej jeden miesiąc na złożenie wypowiedzenia, a jednocześnie poinformować ich o takiej możliwości.
Przeprowadzka
Zmiana miejsca zamieszkania i lokalizacji, w której świadczona była usługa dostępu do Internetu, daje abonentowi możliwości zerwania umowy bez zachowania terminu wypowiedzenia. Jest to jedyny taki przypadek, jednak wiąże się z konsekwencjami w postaci opłaty nieprzekraczającej wysokości abonamentu za okres wypowiedzenia, która będzie powiększona o część ulgi przyznanej za pozostały okres świadczenia usług określonych w umowie. Opłatę taką należy wnieść jednorazowo na konto wskazane przez operatora.